reklama

Natalie nemá nohu. V Pekingu ale poplave o medaili

Du Toitová má šanci na stupně vítězů

Peking - Plavkyně Natalie du Toitová vždycky snila o startu na olympiádě. Na hry se jí ale souhrou okolností podařilo kvalifikovat až poté, co přišla o nohu.

Přestože do zítřejšího závodu na deset kilometrů nastoupí jihoafrická závodnice s protézou, má slušnou šanci získat olympijskou medaili. Na letošním mistrovství světa v Seville skončila na této trati čtvrtá.

Natalie je vůbec první plavkyní s amputovanou nohou, která se olympijských her zúčastní. Na slavnostním zahájení navíc byla vlajkonoškou své země.

"Hlavně se vrátit do života"

Nataliin podivuhodný příběh se začal psát před sedmi lety, kdy se na skútru vracela z tréninku a narazil do ní řidič vyjíždějící z parkoviště. Tehdy sedmnáctiletá dívka utrpěla několikanásobnou zlomeninu levé nohy. Lékařům nezbylo nic jiného, než poraněnou končetinu amputovat.

Du Toitová byla v té době reprezentantkou své země, která se neúspěšně pokoušela kvalifikovat se na olympijské hry v Sydney v roce 2000.

Čtěte také: Famózní Phelps: Nic není nemožné. A rozplakal se

Krátce po nehodě ale nebylo jisté ani to, zda bude Natalie vůbec chodit. "Chtěla jsem se hlavně plnohodnotně vrátit do života, abych se mohla postarat sama o sebe," vzpomíná.

Myšlenky na návrat ke sportu se jí ale brzy vrátily.

"Vždycky jsem snila o účasti na olympijských hrách. Ztráta mé nohy na tom nic nezměnila," říká dnes 24letá studentka univerzity v Kapském městě.

natalie du toitová, plavání, amputace, olympiáda Natalii du Toitové se podařilo nejen probojovat na olympijské hry, ale dostalo se jí i cti jít v čele jihoafrické výpravy na slavnostním zahájení Foto: Reuters

Znovu se zdravými

Od tragické nehody uplynul sotva rok a Natalie du Toitová se přihlásila na Hry Britského společenství, kde se jí v polohovém závodě na 800 metrů podařilo probojovat mezi zdravými závodníky až do finále.

Namísto kratších tratí, na nichž závodila dříve, se začala věnovat delším distancím, kde nerozhoduje ani tak rychlost jako vytrvalost.

Sítem kvalifikace do Atén 2004 ale Natalie také neprošla. Vše si vynahradila na aténské paralympiádě, odkud si odvezla pět zlatých a jednu stříbrnou medaili.

Velký zlom v kariéře přišel na letošním světovém šampionátu ve španělské Seville, kde si na desetikilometrové trati dohmátla pro čtvrté místo. Na stupně vítězů to sice nestačilo, ale na postup do Pekingu ano.

Du Toitová tak měla více sportovní štěstí než její podobně hendikepovaný krajan Oscar Pistorius, který na nožních protézách z uhlíkových vláken závodí ve sprintu. Pistorius ale olympijský limit nesplnil.

Změna k lepšímu

Na trať vytyčenou na kanále Šun-i ve středu ve tři hodiny ráno středoevropského času nastoupí dívka, která odmítá řešit otázku, jak by se její život vyvíjel, kdyby její skútr žádné auto nesrazilo.

Věnuje se sportu, studiu i motivačním přednáškám ve školách nebo podnicích. Díky svým aktivitám si prý přijde na slušné peníze.

Natalie du Toitová dokonce říká, že jí osobní tragédie změnila život k lepšímu.

reklama