reklama

Návštěvníci Her vzali útokem výstavu pochodní a známek

Známky překvapily. Na výstavu speciálních olympijských kolekcí bylo zvědavo sto tisíc lidí Známky překvapily. Na výstavu speciálních olympijských kolekcí bylo zvědavo sto tisíc lidí autor: Mezinárodní olympijský výbor
Unikátní expozici Olympex vidělo sto tisíc lidí

Peking - Olympijské hry nemusejí vydělávat jen na reklamě či vstupech do sportovních areálů.

Návštěvníci her vzali útokem pekingskou výstavu olympijských známek, medailí a dalších exponátů spjatých se sportovním hnutím.

Řada čínských sportovišť přitom zeje prázdnotou. Například finále tenisového turnaje žen sledovalo poloprázdné hlediště.

Výstava nazvaná Olympex se koná na každých hrách, a v Pekingu byla zatím největší v olympijské historii.

Denně se na ni přišlo podívat deset tisíc lidí. A mohlo jich být mnohem více, kdyby nebyla omezena počtem deseti dnů a kapacitou, kterou se pořadatelům podařilo každý den pohodlně naplnit.

Nejsou to jen známky

Co ale sto tisíc návštěvníků pekingského výstavního centra vlastně vidělo?

Předně to byly speciální olympijské edice poštovních známek, které do čínské metropole doputovaly z více než 125 zemí světa.

Mezi nejcennější kusy patřila například kolekce čestného předsedy Mezinárodního výboru Juana Antonia Samaranche, který se přijel na výstavu osobně podívat.

Martin Novák - Exkluzivně z Pekingu Foto: Aktuálně.cz
Živě z Číny: Co jste o olympiádě nemohli číst jinde

Pořadatelé výstavy se snažili dokázat, že stejně jako sport neznamená jen fyzickou dřinu, nejsou známky jen pouhými obrázky, které nalepíte na dopis a hodíte do schránky.

"Výstava není jen o známkách, ale také o historickém významu a obrovských hodnotách, které představují," vysvětloval koordinátor expozice Manfred Bergman.

Pochodně všech olympiád

Výstavní prostory, do nichž se šlo dostat už za třicet juanů (asi 70 korun), nabízely potěchu nejen filatelistům.

Juan Antonio Samaranch Spokojený Juan Antonio Samaranch. Aby také ne. Novináře na výstavě zajímal hlavně on Foto: daylife.com

Z olympijského muzea ve švýcarském Lausanne dorazily do Pekingu například olympijské pochodně. A to ze všech letních i zimních olympiád - Aténami 1896 počínaje a Turínem 2006 konče.

A pokud se návštěvník nevydržel dívat na poněkud zdlouhavé slavnostní zahájení her, mohl si prohlédnout některé z bohatě zdobených kostýmů, kterými Číňané při obří mnohahodinové show ve své zemi vítali olympiádu.

Výstavních metrů bylo 22 tisíc a návštěvníků rovných sto tisíc. Pořadatelé tak možná dnes litují, že předevčírem skončenou výstavu naplánovali na pouhých deset dnů.

reklama