Nečekaná medaile. Štafeta získala po 22 letech bronz

24. 2. 2010 23:21
Jakš,Bauer,Magál,Koukal navázali na bronz z Calgary
Petter Northug před Martinem Koukalem
Petter Northug před Martinem Koukalem | Foto: Reuters

Praha - Nečekaný bronz vybojovali ze zasněžené stopy v horách ve Whistleru čeští běžci na lyžích.

Kvarteto Martin Jakš, Lukáš Bauer, Jiří Magál a Martin Koukal dojelo na třetím místě ve štafetě na 4x10 kilometrů. Bronz ze štafety je celkově třetím olympijským kovem pro Bauera, ostatní slaví zisk první medaile z her.

Češi zopakovali 22 roky starý výsledek československé štafety z her v Calgary. Stejně jako tehdy i dnes triumfovali Švédové. Na druhé místo těsně před finišmanem Koukalem dovezl Nory vítěz Světového poháru Petter Northug.

Česká výprava měla v tu chvíli už čtvrtou medaili z těchto her.

Výborný výkon ve štafetě podal zejména Lukáš Bauer, nasazený na druhý úsek, který se stejně jako úvodní pasáž jel klasickou technikou.

"Je to pohádka. Štafeta ale dopadne vždycky jinak, než plánujete," těšil se v cíli Bauer. "Je to o celém týmu, teď jsme největší překvapení," radoval se. "Dobrý, ne? Výborný," vykřikoval nadšeně trenér reprezentace Miroslav Petrásek.

Bauerovi předával Jakš se ztrátou skoro půl minuty na vedoucí pětici na devátém místě, ale bronzový medailista ze závodu na 15 kilometrů volnou technikou dokázal dotáhnout vedoucí skupinu a dokonce přivezl Magálovi na předávku skvělé druhé místo.

"Jsem rád, že jsem tady aspoň jeden závod dokázal odjet dobře a udržel jsem se v kontaktu, i když to bylo extrémně náročné," popisoval Magál, který v sobotním skiatlonu dorazil do cíle až na 38. místě.

Koukalův finiš

Na konci jeho úseku se vytvořila vedoucí trojice, v níž jelo vedle Česka Švédsko a Francie. Koukala poslal Magál do posledního úseku na skvělé třetí pozici s minimální ztrátou na vedoucí Švédy.

Marcus Hellner dojíždí pro švédské zlato
Marcus Hellner dojíždí pro švédské zlato | Foto: Reuters

Na posledním úseku se však na vedoucí trojku mohutně dotahoval Northug, velký Bauerův konkurent z celé sezóny.

Tempo na čele začal v závěrečné pasáži diktovat vítěz skiatlonu Švéd Hellner, který Koukalovi i Francouzi Jonnierovi během pár metrů ujel a bez větších potíží dojel Švédům pro zlato.

Northug v závěrečném kopci Koukala i Francouze dojel a v dramatickém finiši vybojoval Norům stříbro o necelou sekundu před Koukalem.

Vyčerpaný Francouz dojel se ztrátou téměř 4 sekund na Koukala čtvrtý.

1. Švédsko (Richardsson, Olsson, Södergren, Hellner) 1:45:05,4 hod., 2. Norsko (Johnsrud, Hjelmeset, Berger, Northug) -15,9, 3. Česko (Jakš, Bauer, Magál, Koukal) -16,5, 4. Francie -20,9, 5. Finsko -24,9, 6. Německo -44,0, 7. Kanada -1:57,8, 8. Rusko -1:59,3, 9. Itálie -2:11,2, 10. Švýcarsko -2:51,8.