6. 1. 2010 16:38
Mezi ženami poprvé bodovala Nývltová
Petter Northug
Petter Northug | Foto: Ondřej Besperát

Toblach - Norský běžec na lyžích Petter Northug vyhrál podle očekávání v závěrečném sprintu pátou etapu Tour de Ski z Cortiny do Toblachu a vrátil se do čela průběžného pořadí seriálu.

Lukáš Bauer společně se skupinou dalších závodníků stáhl své manko na Northuga o půl minuty na 39,3 sekundy a je celkově patnáctý. Druhý dnes dojel obhájce prvenství v Tour Švýcar Dario Cologna, třetí místo obsadil Švéd Marcus Hellner.

"Určitě jsme smazali víc, než jsem si představoval, což je příjemný. Obával jsem, že nestáhneme vůbec nic, ale reálně myslel na patnáct vteřin," uvedl jednatřicetiletý Bauer na svém webu.

Dalším Čechům se už tolik nedařilo. Martin Koukal, který vyběhl do dnešního 36 kilometrů dlouhého závodu volnou technikou s intervalovým startem jen těsně za Bauerem, v úvodním stoupání v první polovině trati nestačil tempu skupiny závodníků.

Nakonec na Northuga nabral manko 3:24 minuty a je devatenáctý. Jiří Magál má na 42. místě odstup 7:20,6 minuty, Martin Jakš se s Milanem Šperlem seřadili v závěru padesátky se ztrátou přes devět minut.

Lukáš Bauer na trati skiatlonu. V bruslařské části se mu nedařilo, dojel až dvacátý pátý. | Foto: Ondřej Besperát

Z Tour před dnešní etapou po vzoru cyklistické Tour de France odstoupilo 20 závodníků včetně dosud vedoucího Švéda Emila Jönssona, vítěze pondělního sprintu v Praze, i celkově čtvrtého Rusa Maxima Vylegžanina. Po startu se v čele vytvořila pětičlenná skupinka, z níž nejprve vypadl Nor Sime Östensen, ale později se do ní dotáhli Fin Matti Heikkinen a Francouz Jean Marc Gaillard.

Bauer se po startu dostal do dvanáctičlenné skupiny, v které se aktivně snažil udávat tempo.

"První šestici jsme stahovali do kopce, dolů už ne. Pak si na nás udržovali náskok čtyřiceti až pětačtyřicet vteřin," uvedl běžec. Stíhací skupina podle Bauera relativně dobře spolupracovala, i když občas docházelo při střídání k drobným strkanicím. "Když chtěl někdo vystřídat a nikdo jiný nechtěl tahat, tak se "stálo". Měli jsme cukavé tempo," popsal Bauer.

České jedničce se nevyhnula kolize. Asi na 11. kilometru ho při občerstvování vytlačil ze stopy německý servisman. Bauer v té době jel čtvrtý ve skupině, ale po kolizi musel dohánět patnáctimetrovou ztrátu. "Dva kilometry jsem byl naštvaný a rozhozený. Alespoň jsem pak ušetřil síly, protože jsem nemusel skupinu táhnout," konstatoval Bauer, kterému se v cíli německý servisman omluvil. "V individuálním závodu by to byl velký problém, tady jsem to po chvilce dojel, ale člověka to rozhodí."

Vedoucí skupina spolupracovala, a třebaže se na ni zhruba 12 dalších závodníků včetně Bauera v první polovině trati dotahovalo, náskok bez problémů udržela. Roztrhala se až v samém závěru v Toblachu, kde opět prokázal své sprinterské schopnosti Northug a oslavil tak 24. narozeniny.

"Bylo zajímavé, když nejdříve dvacet kilometrů stoupáte a pak šestnáct lehce klesáte. Ale taky to bylo těžké, jak jsem čekal. Na vrcholu stoupání jsem se cítil unavený, ale museli jsme udržet rychlost dolů, aby nás skupina za námi moc nedohonila, a finiš jsem si pohlídal," řekl Northug na běžeckém webu FIS.

Tour de Ski pokračuje ve čtvrtek závodem na 10 kilometrů (muži) a 5 kilometrů (ženy) klasickou technikou s intervalovým startem. V něm chce Bauer opět útočit na čelo Tour de Ski, neboť jde o jeho silnou trať.

"Beru to tak, že to je stěžejní den," řekl běžec. Uvažoval, že je možná lepší, že dnes dojel v závěru skupiny. "Budu mít šanci objet pětku (první okruh) a ještě stihnout někoho, kdo bude akorát startovat," řekl o možné výhodě.

Eva Nývltová
Eva Nývltová | Foto: ČOV

Mezi ženami se poprvé na této Tour prosadila domácí Arianna Follisová a dostala se tak do celkového vedení. Dvaatřicetiletá Italka ve sprintu po 16 kilometrech porazila spolufavoritky Petru Majdičovou ze Slovinska a Justynu Kowalczykovou z Polska, které však mají pouze několikasekundové ztráty.

Finka Aino Kaisa Saarinenová, jež vedla průběžné pořadí Tour, se silné trojky neudržela a skončila čtvrtá s půlminutovým odstupem. Do páté etapy už nenastoupila vítězka pražského sprintu Natalija Korostělevová z Ruska, které patřilo páté místo.

Životní závod v Itálii zajela třiadvacetiletá Eva Nývltová, jež obsadila 29. pozici a poprvé v kariéře bodovala v SP. Kamila Rajdlová dojela o čtyři místa za ní, Ivaně Janečkové patřila 41. příčka.