13. 8. 2008 6:56
Česká republika - Španělsko 55:74
Jana Veselá se marně snaží zablokovat Španělku Annu Montaňanovou (vlevo).
Jana Veselá se marně snaží zablokovat Španělku Annu Montaňanovou (vlevo). | Foto: Reuters

Peking - České basketbalistky ve svém třetím zápase na olympijských hrách prohrály se Španělskem 55:74.

Svěřenkyně Jana Bobrovského příliš chybovaly a když se soupeřky střelecky chytily, neměly čím odpovědět.

Zápas jsme sledovali minutu po minutě

Češky tak mají ve skupině B jen jednu výhru a budou se muset ještě poprat o postup do čtvrtfinále.

Tam naopak bez problémů míří Španělky, které po úvodní prohře s Čínou nezaváhaly s Novým Zélandem a nyní ani s českým výběrem.

Michala Hartigová (vlevo) a Petra Kulichová (vpravo) brání Američanku Lisu Leslieovou. | Foto: Reuters
Basketbalový blog:
Michala Hartigová přímo z Pekingu

České basketbalistky se přitom nenechaly zaskočit první trojkou Torrensové a po únicích Hany Machové a přesných střelách Vítečkové šly do vedení 10:7. A když Vítečková v osmé minutě dala dvě trojky za sebou, rázem byl stav 20:11.

Druhou čtvrtinu pak ovládly nepřesnosti a hlavně v českém podání časté ztráty míče. Češky daly za deset minut pouze šest bodů a mohly děkovat také tragické střelbě Španělek, že v poločase neprohrávaly daleko větším rozdílem.

Valdemorová s Montananovou pohřbily české naděje

Jenže z nepříznivého vývoje se nepoučily a po třech minutách třetí části hry po trojce Lopezové a protiútoku Pascuaové prohrávaly už o deset bodů 29:39.

Čtěte více:
Basketbalistky napravily dojem. Mali hladce přehrály
Debakl. Basketbalistky na Američanky nestačily

O snížení se postarala Hartigová s Vítečkovou, ale nepřesnosti v české hře se i nadále spíše množily.

Jana Veselá na zemi během nevydařeného zápasu proti Španělsku.
Jana Veselá na zemi během nevydařeného zápasu proti Španělsku. | Foto: Reuters

Do toho se rozstřílela španělská hvězda Valdemorová, která bleskurychle zaznamenala dvě trojky, a spolu s nezadržitelnou Montaňanovou se postarala o rozhodující náskok.

Do závěrečné části šly Španělky s dvacetibodovým náskokem a i přes bojovný výkon Machové a snahu Elhotové s Mokrošovou už Češky na obrat neměly.

Navíc nedokázaly zastavit rozjetou Montaňanovou, která nakonec nastřílela 20 bodů, ani tradičního trojkového zabijáka v podobě Valdemorové.

České basketbalistky další utkání sehrají v pátek proti celku Nového Zélandu. Pokud chtějí pomýšlet na postup, potřebují zvítězit. Kdyby pak porazily i Čínu, mohly by do čtvrtfinále stále vstoupit i ze druhého místa.

Výsledek:
Česká republika - Španělsko 55:74 (21:15, 27:28, 38:58)
Body:
Vítečková 12, Machová 11, Veselá 9, Večeřová 6, Kulichová a Hartigová 5, Mokrošová 4, Elhotová 3 - Montaňanová 20, Valdemorová 13, Sanchezová 10, Lopezová 8, Pascuaová 7, Torrensová a Limaová 5, Palauová 4, Abaldeová 2. Fauly: 20 - 16. Trestné hody: 13/19 - 13/19. Trojky: 4/21 - 7/20. Ztráty: 24 - 21.