Odbarvené hlavy skokanům medaili nepřinesly. Jsou sedmí

22. 2. 2010 21:55
Závod družstev vyhráli Rakušané
Antonín Hájek
Antonín Hájek | Foto: Reuters

Vancouver - Českému skokanskému kvarteto ve složení Antonín Hájek, Roman Koudelka, Lukáš Hlava a Jakub Janda obsadilo v závodu družstev sedmé místo.

Podle očekávání zvítězili Rakušané s obrovským náskokem před Němci. Bronzový stupínek vybojovali Norové.

Tentokrát už nenastoupil vítěz individuálních závodů Simon Ammann, jelikož švýcarská výprava ve Vancouveru čítala pouze dva závodníky.

Sledujte ŽIVĚ český boj o medaile ve sprintech dvojic

České družstvo, jehož členové si na tento závod nechali odbarvit vlasy, se v některých chvílích dostávalo do bojů o medaili. Nadějné pokusy ke 130 metrům i více však byly vyváženy stejnou nebo ještě lepší odpovědí ze strany soupeřů, a tak nakonec na třetí místo scházelo necelých padesát bodů.

V prvním kole doletěl z Čechů nejdál Koudelka, když přistál na hranici 131 metrů. "Zkušební kolo mi nevyšlo, tak jsem byl nervóznější, ale dobře to dopadlo, byl do dobrý skok," liboval si Koudelka.

Naopak podle papírových předpokladů se nejméně vedlo Hlavovi, jehož pokus měřil 125 metrů.

Jeho skoky se ukázaly jako rozhodující limit českých nadějí, neboť se ve druhém kole, v němž se obecně skákalo o poznání dále, zlepšil pouze o metr.

Podobně se nedařilo ani Jandovi. Posun ze sedmého na páté místo díky letům ke 135 metrům Hájka a Koudelky se tak změnil v pád na původní pozici.

O pódium si to tedy rozdali předpokládaní favorité. Soutěž se však postupem času měnila v bitvu pouze o stříbro a bronz, protože první místo Rakouska nabývalo čím dál více na jistotě.

V prvním kole měla dokonce sestava Wolfgang Loitzl, Andreas Kofler, Thomas Morgenstern a Gregor Schlierenzauer pokaždé nejlepší výkon série.

Druhý díl závodu, kam postoupila už jen nejlepší osmička týmů zakončená Slovinci a jehož závěr byl protahován nepříznivým počasím, ozdobil poslední skok Schlierenzauera. Úchvatný velelet dlouhý 146,5 metru sice zakončil mírným hrábnutím rukou při dopadu, přesto bezpečně završil rakouský triumf a sobě spravil náladu z individuálních závodů, v nichž se po zlatu natahoval marně.