reklama

Abakumovová vrátí stříbro z Pekingu. Zpětné testy odhalily doping u deseti ruských medailistů

Oštěpařka Maria Abakumovová použila anabolický steroid turinabol. Oštěpařka Maria Abakumovová použila anabolický steroid turinabol. autor: Reuters
Barbora Špotáková by vyhrála na olympiádě v Pekingu i bez závěrečného zlatého hodu. Původně stříbrné Marii Abakumovové dnes odebral Mezinárodní olympijský výbor medaili po zpětné analýze uchovaných vzorků. Rusko přišlo i o další cenné kovy, doping byl prokázán u 14 jeho sportovců.

Curych - Ruská oštěpařka Maria Abakumovová přišla kvůli dopingu o stříbrnou olympijskou medaili z Pekingu. Soupeřku Barbory Špotákovépotrestal Mezinárodní olympijský výbor na základě zpětné analýzy vzorků z roku 2008, při níž laboratoř odhalila stopy anabolického steroidu turinabolu. Rusko navíc přijde i o bronz ze čtvrtkařské štafety mužů kvůli pozitivnímu testu Denise Alexejeva.

Rusko přišlo kvůli dopingu o pekingské zlato sprinterské štafety, medaile se zpětně dočkají Brazilky Rusko přišlo kvůli dopingu o pekingské zlato sprinterské štafety, medaile se zpětně dočkají Brazilky Čtěte zde

MOV dnes rovněž zpětně diskvalifikoval další dva ruské sportovce, kteří se ale na olympijských hrách 2008 a 2012 na stupně vítězů neprosadili. Z výsledkových listin pekingské olympiády bude vymazána vytrvalkyně Inga Abitovová, která byla šestá v závodu na 10.000 metrů, diskvalifikována je i dráhová cyklistka Jekatěrina Gniděnková, která obsadila osmé místo v keirinu v Londýně.

Po diskvalifikaci Abakumovové, kterou v Pekingu dokázala v dramatickém finále porazit pouze Špotáková, se na stříbrnou příčku posune Němka Christina Obergföllová, bronz dodatečně získá Britka Goldie Sayersová. Ve štafetě na 4x400 metrů se na bronzový stupínek dostane Velká Británie.

Ruská atletika už během srpna na základě pozitivních výsledků zpětného testování vzorků z Pekingu a Londýna přišla o dvě štafetové medaile z roku 2008. Kvůli dopingu Julije Čermošanské musí vrátit olympijské zlato ze závodu na 4x100 metrů, pozitivní test Anastasie Kapačinské Rusky připravil o stříbro ze štafety na 4x400 metrů.

Podle informací MOV odhalily nové dopingové analýzy uchovaných vzorků z olympijských her 2008 užití dopingu u 14 ruských sportovců, z toho deseti medailistů.

reklama