reklama

Američané nezažili prohru už deset let. O zlato z Ria je chtějí obrat přemožitelé Česka

Carmelo Anthony a spol. jsou blízko k celkovému triumfu. Carmelo Anthony a spol. jsou blízko k celkovému triumfu. autor: Reuters
Cesta českých basketbalistů do Ria skončila, když v semifinále kvalifikačního turnaje prohráli se Srbskem. To dnes jakožto jasný outsider nastoupí proti USA ve finále olympiády.

Praha – Rio de Janeiro, 20:45 českého času, finále basketbalového turnaje. Vrchol olympiády se kvapem blíží, ovšem už teď je jasné, že milovníci dramatu nejspíš mají smůlu.

Program, výsledky, play off. Olympijský basketbalový turnaj opět ovládli Američané Program, výsledky, play off. Olympijský basketbalový turnaj opět ovládli Američané Prohlédněte zde

Přitom to vypadalo nadějně. Neotřesitelní favorité ze Spojených států ve skupině poněkud tápali a leckomu vštípili myšlenku, že rozhodně jsou porazitelní. Jenže ve vyřazovacích bojích zlepšili obranu, celkově přidali a dvakrát bezpečně vyhráli.

Argentinu nejdřív smetli 105:78, načež v semifinále zdolali Španělsko 82:76. Ze hry je tudíž tým, který v poslední dekádě nejhlasitěji připomínal, že špičkový basketbal existuje i mimo USA. Jihoevropané ovládli mistrovství světa v roce 2006 a pronikli do finále předchozích dvou olympiád. Teď získají maximálně bronz.

O zlato budou trochu nečekaně bojovat Srbové. Ti ve skupině dali Američanům pořádně zabrat, prohráli pouze 91:94, přičemž v poslední sekundě promrhali šanci na vyrovnání. Jenže předtím nestačili na Francii a Austrálii (té porážku vrátili v semifinále).

Mužstvo, které má v zámořské NBA jediného hráče, pivota Nikolu Jokice, odehraje proti Spojeným státům druhé veledůležité finále během dvou let. Na posledním mistrovství světa zažilo hořkou porážku o 37 bodů, teď řada pamětníků prahne po odplatě.

Deset let bez porážky

Avšak to bude těžké, přetěžké. Američané dali zapomenout na skupinu, v níž leckdy vítězili jen silou vůle. V play off nikomu nedali šanci, téměř celou dobu si udržovali bezpečný náskok.

"Když jde o hodně, hrajeme náš nejlepší basketbal," má jasno Klay Thompson z Golden State. "A ve finále půjde o všechno, takže očekávejte, že všichni podáme skvělý výkon."

NBA, Cleveland Cavaliers: LeBron James (23) a  J.R. Smith (5) Američané dominují, přestože postrádají LeBrona Jamese a další hvězdy. Foto: Reuters

Vzestup basketbalových celebrit hodně souvisí s lepší obranou. "Pokud jde o ofenzivu, dokážeme to rozjet kdykoliv. Sami vidíte, že kluci střílejí pořád. Důležité je, abychom se dál soustředili na defenzivu, v posledních dvou zápasech nám to vzadu klapalo opravdu dobře," říká Kevin Durant, spolu s Carmelem Anthonym největší hvězda týmu.

Oba pamatují na zlato z Londýna před čtyřmi lety, ale zkušenější Anthony s sebou vláčí i chmurné vzpomínky. Protrpěl dvě bronzové akce – olympijské Athény (2004) a mistrovství světa v Japonsku (2006).

Od té doby ale Američané znají jen výhry a hlavně zlaté medaile. Dnes mají v plánu přidat další, pod pěti kruhy už třetí v řadě.

Mělo by se jim to podařit. Jestliže zvítězí Srbsko, bude to podle sázkových kanceláří ještě větší šok, než kdyby čeští hokejisté ovládli skupinu na zářijovém Světovém poháru.

reklama