reklama

Američany před zahájením olympiády trápí abeceda. V televizi budou moc brzy

Olympionici Estados Unidos v uniformě Olympionici Estados Unidos v uniformě autor: Ralph Lauren
Televize NBC by ráda změnila pořadí nástupu při slavnostním zahájení olympijských her v Rio de Janeiru. Kvůli sledovanosti.

Praha - Oči upřené na obrazovku, praskání popcornu v mikrovlnce, občas zatajený dech při jednotlivých vystoupeních, důkladná kritika oblečení všech výprav a tradiční dohady, kdo bude ten šťastlivec, který bude smět zapálit olympijský oheň.

Dost možná budou právě takto, v mnoha domácnostech po celém světě, sledovat zahájení zahájení XXXI. letních olympijských her na stadionu Maracanã.

Rozhoduje jazyk pořadatelské země

Stejně jako je však zahájení velkým lákadlem pro diváky, neméně důležitý je úvodní ceremoniál i pro televize, které ho vysílají. V USA, kde hry vysílá NBC, sledovalo zahajovací ceremoniál 2012 v Londýně více než 40 milionů lidí, což byl značný nárůst oproti Pekingu. Tyto čísla by si televize samozřejmě ráda udržela nebo ještě navýšila. V tomto ohledu však narazila na problém.

Tím je pořadí, ve kterém se budou jednotlivé výpravy objevovat v útrobách stadionu. Sportovci Spojených států nastupují většinou až mezi posledními a diváci si, chtějí-li vidět své reprezentanty, musejí pořádně počkat. V Brazílii je však oficiálním jazykem Portugalština a ta nezná USA, ale Estados Unidos. Američtí sportovci se tak, podle pravidla, dle kterého země nastupují podle abecedy v úředním jazyce pořadatelské země, objeví relativně brzo a mohlo by se stát, že u diváků o zbytek programu opadne zájem a zahájení přestanou sledovat.

Proto se NBC rozhodla požádat Mezinárodní olympijský výbor, zda by jejich sportovci nemohli nastoupit tradičněji, v pozdější části programu. Pořadatele o to, zda by mohli olympioniky USA uvést v angličtině, údajně nepožádali.

Rozhodují směrnice

Mluvčí NBC v prohlášení uvedl, že jednají se svými partnery v Mezinárodním olympijském výboru, aby se snažili vyjít vstříc ohromnému počtu diváků napříč Spojenými státy. Přesto to vypadá, že se svým požadavkem nepochodí.

Šarapovová, Isinbajevová i Jefimovová. Kteří Rusové přijdou o olympiádu? Šarapovová, Isinbajevová i Jefimovová. Kteří Rusové přijdou o olympiádu? Prohlédněte zde

Jak uvedl mluvčí organizační komise her v Riu, s odkazem na směrnice Mezinárodního olympijského výboru, abeceda v jazyce pořadatelské země určuje pořadí a televizní sledovanost to v tomto případě neovlivní. Počkat si naopak budou muset i čeští diváci-než se na ploše objeví v pestrobarevném oblečení sportovci z República Checa, bude určitě dlouho po půlnoci.

reklama