reklama

Americkým vlajkonošem bude Phelps. Tentokrát jde o víc než jen o medaile, řekl

Michael Phelps. Michael Phelps. autor: Reuters
Dvaadvacetinásobný olympijský medailista jede na své páté hry. "Tentokrát jde o víc než jen o medaile," řekl legendární plavec Michael Phelps.

Rio de Janeiro - Vlajkonošem americké výpravy při pátečním slavnostním zahájení her v Riu de Janeiro bude nejúspěšnější olympionik v historii, plavec Michael Phelps. Jednatřicetiletý držitel 22 medailí z OH se v Brazílii zúčastní olympijských her už popáté.

Pro Phelpse hlasovali ostatní členové výpravy USA, která čítá celkem 555 sportovců a bude v Riu obhajovat pozici nejúspěšnější země z předchozí olympiády v Londýně. Tam získali Američané 104 medailí, o šest se postaral právě Phelps. Čtyři disciplíny vyhrál, dvakrát byl stříbrný.

Program, výsledky a medaile. Desátou a poslední českou medaili získal Kulhavý Program, výsledky a medaile. Desátou a poslední českou medaili získal Kulhavý Prohlédněte zde

"V Sydney jsem chtěl být součástí týmu. V Aténách jsem chtěl zlato pro svou zemi. V Pekingu jsem chtěl udělat něco, co se ještě nikomu nepovedlo. V Londýně jsem se chtěl zapsat do historie. A tady v Riu jsem chtěl být na zahajovacím ceremoniálu, reprezentovat USA; a aby na mě byla rodina hrdá. Tentokrát jde o víc než jen o medaile," prohlásil Phelps, kterého čeká první z plánovaných šesti závodů v neděli.

V historii amerického olympismu bude druhým plavcem, který při zahájení ponese vlajku. V roce 1976 jím byl v Montrealu Gary Hall. Ve valné většině případů je tato čest svěřena atletům, jedním z nich byla i diskařka českého původu Olga Fikotová-Connollyová v Mnichově 1972.

reklama