reklama

Kauza Armstrong. Američané odmítli olympiádu

Lance Armstrong Lance Armstrong autor: Reuters
Čtyři špičkoví američtí cyklisté, vesměs bývalí kolegové Lance Armstronga, se sami dobrovolně zřekli startu na londýnských hrách.

Colorado Springs - Čtyři špičkoví američtí cyklisté, vesměs bývalí kolegové Lance Armstronga, se sami dobrovolně zřekli startu na londýnských hrách. Ještě před oznámením olympijské nominace požádali Levi Leipheimer, George Hincapie, Christian Vande Velde a David Zabriskie národní svaz, aby s nimi nepočítal.

"Nebudeme spekulovat, co za jejich rozhodnutím stálo, a ani to dále komentovat. Všechny otázky směřujte na ně samé," uvedl svaz USA v prohlášení. V nominaci se pak objevila pětice Taylor Phinney, Tejay van Garderen, Chris Horner, Timmy Duggan a Tyler Farrar.

Armstrong, sedminásobný vítěz Tour de France, který definitivně ukončil cyklistickou kariéru loni a věnuje se triatlonu, byl v minulém týdnu opětovně obviněn z dopingu. Nařčení se brání a vůči Americké antidopingové agentuře zvažuje právní kroky. Vypovídat má proti němu více než deset svědků z řad cyklistů i bývalých kolegů z týmu US Postal.

Právě v této stáji celé kvarteto jezdců s Armstrongem spolupracovalo. Americkým médiím se nepodařilo nikoho z nich kontaktovat. Leipheimer je bronzovým medailistou z poslední olympiády v Pekingu a největší hvězdou, která v nominaci pro Londýn chybí.

Podle listu VeloNews nicméně už na začátku roku řekl, že s účastí na olympiádě nepočítá. A například Hincapie se připravuje na Tour de France, která skončí jen několik dnů před olympijským závodem. Zabriskie, mnohonásobný americký šampion v časovce, jezdí spolu s Vande Veldem za stáj Garmin-Barracuda.

reklama