reklama

Atletická kráska Klišinová dostala olympijskou stopku, definitivně rozhodne arbitráž

Ruská dálkařka Darja Klišinová Ruská dálkařka Darja Klišinová autor: Reuters
Mezinárodní atletická federace potvrdila vyřazení dálkařky Darjy Klišinové z olympijských her v Riu. Toto rozhodnutí ještě může změnit arbitráž, k níž se ruská atletka odvolala. Slyšení ještě navzdory spekulacím neproběhlo.

Rio de Janeiro - Na olympijských hrách nebude startovat ani dálkařka Darja Klišinová, jež měla být jedinou ruskou atletkou v Riu. IAAF ji na základě nových informací vyloučila z her. Klišinová se okamžitě odvolala ke zvláštní komisi Mezinárodní sportovní arbitráže (CAS). Navzdory některým informacím, že už arbitráž její odvolání zamítla, o něm podle světových agentur Reuters a AP ještě nerozhodla. Verdikt se očekává v neděli, nejpozději v pondělí. V úterý se v Riu koná kvalifikace dálkařek.

Program, výsledky a medaile. Desátou a poslední českou medaili získal Kulhavý Program, výsledky a medaile. Desátou a poslední českou medaili získal Kulhavý Prohlédněte zde

Média uvedla, že důvodem vyloučení Klišinové z her je analýza nových informací ze zprávy nezávislé vyšetřovací komise antidopingové organizace WADA, které si atletičtí funkcionáři dodatečně vyžádali. Mluvčí IAAF Yannis Nikolau agentuře AP potvrdil, že atletická federace přehodnotila své rozhodnutí po nových informacích, které se tento týden objevily. Konkrétní ale nebyl.

Pětadvacetiletá Klišinová, jež dlouhodobě žije a trénuje v USA, byla původně jediným ruským atletem, který získal povolení ke startu v Riu de Janeiro. Díky bydlišti na Floridě totiž nebyla součástí ruského antidopingového systému a absolvovala nezávislé kontroly.

Klišinová ve vyjádření na svém facebookovém profilu zdůraznila, že opakovaně prokázala, že je čistá. "Vzhledem k tomu, že už jsem tři roky v USA, byla jsem testována takřka výhradně mimo dopingový systém, o který se tu jedná," uvedla s odkazem na ruskou antidopingovou agenturu.

I am appealing today’s decision by the IAAF Doping Review Board to the Court of Arbitration for Sport (Ad Hoc division in Rio) to ban me from the Rio Olympics and other IAAF sanctioned events thereafter. I am seeking an emergency hearing this weekend for a decision to be made as soon as possible by the highest court in sports about my eligibility in Rio. I am a clean athlete and have proved that already many times and beyond any doubt. Based in the US for three years now, I have been almost exclusively tested outside of the Anti-Doping system in question. I am falling victim to those who created a system of manipulating our beautiful sport and is guilty of using it for political purposes. I will take every possible effort to protect my clean image as an athlete. At this moment I cannot help but feel betrayed by a system that is not focused on keeping the sport clean and supporting rank-and-file athletes, but rather seeking victories outside sport arenas.

Zveřejnil(a) Darya Klishina dne 13. Srpen 2016

Je připravena učinit všechny kroky k tomu, aby si udržela pověst čisté sportovkyně. "Nemohu si pomoci, ale v této chvíli se cítím být zrazena systémem, který se nesoustředí na čistotu sportu a podporu sportovců, ale spíše hledá vítězství mimo sportovní stadiony," uvedla.

Prezident Ruského olympijského výboru Alexander Žukov tvrdí, že se jedná o výsměch této sportovkyni ze strany IAAF. "Pokud Darja Klišinová je na McLarenově seznamu, tak to IAAF musela vědět dlouho," prohlásil. Podivil se proto, proč rozhodnutí o vyloučení Klišinové nepadlo dříve.

reklama