Nigerijci ukázali Česku cestu. V přípravě na OH nečekaně zdolali USA

11. 7. 2021 8:52
Basketbalisté USA zahájili přípravu na olympiádu nečekanou porážkou. Obhájci zlatých medailí, kteří budou na hrách v Tokiu jedním ze soupeřů českého týmu ve skupině, prohráli 87:90 s Nigérií.
Češi se s Američany střetli už na minulém mistrovství světa.
Češi se s Američany střetli už na minulém mistrovství světa. | Foto: Reuters

Američané si v průběhu první půle sice vypracovali až desetibodový náskok, ale Nigérie se po třetí čtvrtině ujala vedení 66:64 a těsný náskok uhájila. "Příště prostě musíme hrát líp," citovala agentura AP Jaysona Tatuma.

Spolu s ním v základní pětce vítězů posledních tří olympijských her nastoupili Damian Lillard, Bradley Beal, Bam Adebayo a Kevin Durant, který byl se 17 body nejlepším střelcem USA.

Nejvíce bodů v utkání zaznamenal s 21 body Gabe Vincent, jeden ze šesti hráčů NBA na soupisce Nigérie. Dalšími byli Precious Achiuwa, Chikezie Okpala, Chimezie Metu, Josh Okogie a Miye Oni. Reprezentaci navíc jako trenér vede asistent Golden State Mike Brown.

"Myslím, že Nigérie hrála fyzicky velmi náročný basketbal Jejich výkon je potřeba ocenit, odvedli skvělou práci při střelbě, především při střelbě za tři body," prohlásil trenér USA Gregg Popovich.

Američané v olympijské sezoně prohráli po sérii 39 vítězství za sebou. V letech 2008, 2012 i 2016 došli ke zlatým medailím bez jediného zaváhání v přípravě nebo na samotném turnaji.

Výběr USA navíc poprvé prohrál s africkým soupeřem a Nigérii podlehl po dvou vysokých vítězstvích. V přípravě na hry v Riu de Janeiru v roce 2016 ji Američané porazili 110:66 a na hrách v roce 2012 v Londýně 156:73.