reklama

Hvězdní basketbalisté USA v problémech. Mysleli jsme, že budeme dominovat, diví se

Kevin Durant je jednou z hlavních hvězd olympijského výběru USA. Kevin Durant je jednou z hlavních hvězd olympijského výběru USA. autor: ČTK
Vyřazovací boje olympijského basketbalového turnaje slibují zajímavější podívanou než v Londýně před čtyřmi roky. Američané jakožto největší favorité zatím nedokázali přesvědčivě porazit žádný silný tým.

Praha – Letmý pohled na tabulku a pavouka vyřazovacích bojů nikoho nevzruší. Hvězdní basketbalisté Spojených států ve skupině olympijského turnaje ani jednou neprohráli a ve čtvrtfinále vyhlíží Argentinu.

Teď ovládnout poslední tři zápasy a očekávané zlato je doma. Nebo ne?

Zřejmě půjde o mnohem těžší úkol, než mnozí čekali. Američané mají snad s každým utkáním větší a větší problémy. Skřípat to začalo po drtivých výhrách nad Čínou a Venezuelou.

Proti Austrálii zvítězili neotřesitelní favorité o deset bodů (98:88), ale dlouhou dobu prohrávali. Se Srbskem dojem nenapravili, ba naopak. O výsledek 94:91 se strachovali do poslední sekundy, kdy tajili dech při pohledu na střílejícího Bogdana Bogdanovice. Kdyby zamířil přesně, zápas by šel do prodloužení. Jenže minul. Američané však mohli slavit pouze nesměle. Porážce pod pěti kruhy byli nejblíž od roku 2004, kdy v Aténách zcela vyhořeli a získali "jen" bronz.

Durant a spol. se diví

Ani tahle facka ale nezabrala, proti Francii vyhrály Spojené státy znovu jenom o tři body (100:97). Evropský soupeř navíc šetřil hvězdného Tonyho Parkera.

"Na začátku jsem si myslel, že budeme dominovat, ale když jsme začali hrát s lepšími týmy, viděl jsem, že jsou opravdu hodně dobré," uznal Paul George, jenž jinak válí za Indianu.

Příliš velká dominance žen?

Zatímco hvězdy NBA moc nezáří, ženská reprezentace USA své protivnice bez milosti drtí, Senegal porazila dokonce o 65 bodů. Někteří se ptají, jestli takové výsledky sportu svědčí. Kouč Geno Auriemma svůj tým brání: "Jsme zkrátka takoví. Nikdy se nebudeme omlouvat za to, že jsme tak dobří."

Z údivu nemohl vyjít ani Kevin Durant, který nedávno podepsal kontrakt s Golden State: "Myslel jsem si, že budeme dominovat. Chtěli jsme se předvést, jenže místo toho jsme odehráli tři těsné zápasy v řadě. Ale výhra je výhra. Musíme jen zjistit, jak se zlepšit."

Ale půjde to? Američané se opírají hlavně o Duranta a Carmela Anthonyho. Ti jediní pamatují na čtyři roky staré olympijské velepředstavení v Londýně. Hvězdy NBA tehdy vybojovaly druhé zlato v řadě. Měly sice problém s Litvou a ve finále jim dalo zabrat i Španělsko, ale jinak protivníky drtily, třeba Nigérii smetly 156:73.

Chybí opory, ale leccos se dá vylepšit

V Londýně hráli ještě LeBron James či Russell Westbrook, jenže tentokrát účast odřekli. Stejně jako Stephen Curry a další opory, což je zkrátka znát.

To ale neznamená, že Američané nemají rezervy. "Musíme se sebrat v defenzivě," velí Paul George.

NBA: Cleveland Cavaliers at Atlanta Hawks Na olympiádě chybí LeBron James, možná nejlepší basketbalista posledních let. Foto: Reuters

Draymond Green z Golden State by zase rád viděl méně statickou hru: "Když jsme se pořádně hýbali, všechno šlapalo, defenziva byla také skvělá. Jenže jsme s tím přestali, takže máme problémy i na naší půlce."

Na vyladění formy nemají basketbalisté USA moc času, už dnes ve 23:45 českého času zahájí čtvrtfinále proti Argentině, čtvrtému nejlepšímu mužstvu světa podle žebříčku FIBA.

Pokud nedojde k překvapení, v semifinále Američané potkají Španěly, finalisty posledních dvou olympiád, nebo Francouze. O těsně výsledky dost možná nebude nouze.

reklama