Baumrtová potřetí vylepšila český rekord a veze z ME bronz

24. 5. 2012 21:45
Česká plavkyně Simona Baumrtová vybojovala na plaveckém mistrovství Evropy bronzovou medaili na stometrové trati.
Simona Baumrtová už potřetí v Debrecínu zlepšila vlastní český rekord, který má nyní hodnotu 1:00,57 minuty. | Foto: Reuters

DebrecínPokaždé o chloupek rychlejší. Znakařka Simona Baumrtová vybojovala na plaveckém mistrovství Evropy bronzovou medaili na stometrové trati.

Už potřetí přitom v Debrecínu zlepšila vlastní český rekord, který má nyní hodnotu 1:00,57 minuty.

Česká výprava získala na šampionátu už druhý cenný kov, v pondělí skončila rovněž třetí Barbora Závadová na polohové čtyřstovce.

Nečekaná medaile = zlepšení o sekundu

Dvacetiletá Baumrtová přijela do Maďarska s osobním maximem 1:01,45, ve středu v rozplavbě z něj ubrala setinu a v odpoledním semifinále poprvé prolomila hranici 61 sekund (1:00,88).

"Je to pro mě nečekaná medaile, protože jsem se dokázala zlepšit během dvou dnů skoro o sekundu, to je úžasné. Mám hroznou radost," řekla v rozhovoru s ČTK.

Ve finále byla na obrátce ještě šestá, mohutným finišem se ale prodrala na stupně vítězů a nakonec ji jen tři setiny dělily od stříbrné Italky Arianny Barbieriové.

Finálovým časem navíc Baumrtová pokořila už na druhé trati olympijský A-limit (1:00,82), již dříve měla start v Londýně jistý díky splněnému nominačnímu kritériu na dvoustovce.

Do olympiády se můžu ještě zlepšit

"Chtěla jsem se připravit na tenhle šampionát hlavně na tu stovku, protože jsem neměla jistotu, že ji poplavu na olympiádě, takže jsem chtěla limit A. Ale jak je to možné, že se to tak povedlo, to opravdu nevím," divila se do telefonu nad zlepšením šestá žena z dvoustovky.

"Dvoustovku jsem pořádně takticky zvorala, začala jsem rychle, ale nevydržela. Možná se na tom projevila dvoutýdenní pauza v květnu kvůli nemoci," řekla Baumrtová.

"Ale teď se mi v tréninku daří, myslím si, že se to do olympiády ještě může zlepšit," věřila. Pomohla jí i bronzová medaile Barbory Závadové na dlouhé polohovce. "Určitě mě to trochu namotivovalo," souhlasila.

Titul suverénně získala Němka Jenny Mensingová v čase 1:00,08, jež už na šampionátu vybojovala stříbro na dvojnásobné trati. Na ní Baumrtová skončila šestá.

Moravčíková i Verner vypadli

Martina Moravčíková byla první nepostupující semifinalistkou na prsařské dvoustovce. Na devátém místě ji od finálové osmičky dělilo 28 setin sekundy, nezopakuje tak osmé místo z poloviční trati.

Semifinále královské disciplíny 100 metrů kraul bylo konečnou i pro Martina Vernera. Mezi šestnáctkou účastníků jako jediný nepokořil hranici padesáti sekund, zaostal za ní o tři setiny. V dopolední rozplavbě plaval Verner o dvě desetiny rychleji.

O zápis do historie se ve finálovém programu postaral vítěz znakařské padesátky Jonatan Kopelev z Izraele. Pro jeho zemi to znamená premiérové zlato z ME.

Úspěch podtrhl třetím místem krajan Guy Barnea, který dohmátl kuriózně ve shodném čase jako další dva soupeři, takže se udělovaly hned tři bronzové medaile.

Muži:

200 m mot: 1. Cseh 1:54,95, 2. Biczo (oba Maď.) 1:55,85, 3. Drymonakos (Řec.) 1:56,48, ...v semifinále 15. Šefl 1:59,87.

Ženy:

100 m znak: 1. Mensingová (Něm.) 1:00,08, 2. Barbieriová (It.) 1:00,54, 3. Baumrtová 1:00,57, ...v rozplavbách 23. Řehořková 1:03,58, 26. Václavíková 1:03,95.

200 m pol. záv.: 1. Hosszuová (Maď.) 2:10,84, 2. Allenová (Brit.) 2:11,49, 3. Verrasztová (Maď.) 2:11,63, ...v semifinále 13. Závadová 2:16,09.