Razým s Jakšem byli ve sprintu dvojic sedmí, vyhráli Norové. První zlato v historii mají Američanky

21. 2. 2018 12:24
Norka Marit Björgenová získala čtrnáctou medaili a stala se nejúspěšnějším sportovcem zimních olympijských her všech dob.
Johannes Hösflot Klaebo v cíli sprintu dvojic na ZOH 2018
Johannes Hösflot Klaebo v cíli sprintu dvojic na ZOH 2018 | Foto: Reuters

Pchjongčchang - Čeští běžci na lyžích Martin Jakš a Aleš Razým obsadili ve finále sprintu dvojic volnou technikou na olympiádě v Pchjongčchangu sedmé místo. Vyhráli Norové Johannes Hösflot Klaebo a Martin Johnsrud Sundby. Závod žen ovládly Američanky Kikkan Randallová s Jessicou Digginsovou, Norka Marit Björgenová se díky bronzu stala nejúspěšnějším sportovcem v historii zimních her.

Jakš s Razýmem se sice ze semifinále kvalifikovali až díky času z posledního desátého místa, ale ve finále za sebou nechali Kanadu, obhájce zlata z Finska a Německo. České duo si tak vylepšilo umístění z předchozích her v Soči, kde obsadilo devátou příčku.

Klaebo při premiérovém startu na olympiádě navázal vítězstvím na triumfy ze sprintu a štafety, kterou vyhrál mimo jiné spolu se Sundbym, a získal třetí zlato. Norové dnes zvítězili před ruskou dvojicí Denis Spicov, Alexander Bolšunov, třetí byli Francouzi Maurice Manificat, Richard Jouve. Jakš s Razýmem na Nory ztratili 29 sekund.

Dva zápisy do historie přinesl závod žen. Randallová s Digginsovou totiž pro Spojené státy získaly vůbec první ženskou olympijskou medaili v běžeckém lyžování. Pro USA jde navíc o teprve druhý cenný kov z běžeckého lyžování v olympijské historii, jejich jedinou medailí dosud bylo druhé místo Billa Kocha ze závodu na 30 kilometrů z her v Innsbrucku v roce 1976.

O druhý zápis se postarala sedmatřicetiletá Björgenová, která díky třetímu místu s Maiken Caspersenovou Fallaovou v Koreji navázala bronz ze závodu na 10 kilometrů, stříbro ze skiatlonu a zlato ze štafety. Celkem získala už čtrnáctou olympijskou medaili a osamostatnila se na prvním místě historických tabulek. Dosud o rekord dělila s biatlonistou Olem Einarem Björndalenem.

Vše k olympijským hrám v aplikaci Facebook Messenger
Autor fotografie: Aktuálně.cz

Objednejte si zasílání zpráv přes aplikaci Facebook Messenger. Přihlaste se přes svůj účet na Facebooku, klikněte na tlačítko "Začněte" a vyberte si zpravodajství podle vaší preference.

Na druhé příčce dojela se ztrátou dvou desetin za Američankami švédská dvojice Charlotte Kallaová, Stina Nilssonová, Norky zaostaly už o tři sekundy. Češky Kateřina Beroušková, Petra Nováková byly prvím nepostupujícím týmem ze semifinále a obsadily jedenáctou pozici.