Bolt obhájil zlato i přes tragický start stovky. A byl v šoku, že diváci vybučeli Gatlina

Muž proti muži, dobro proti zlu. Gatlinovi ke zlatu nestačil ani raketový start
Na stadionu Botafogo se ve 2 hodiny ráno středoevropského letního času rozhořely semifinálové boje na nejkratší sprinterské strometrové trati. Ze tří běhů postoupil přímo první dva a další dva na čas. Před půl čtvrtou se pak na modrém tartanu sprinteři představili ve velkém finále.
První semifinále ovládl Jimmy Vicaut, společně s ním šel do finále Ben Youssef Meite z Pobřeží Slonoviny.
Z druhého běhu pak naprosto suverénně pohlídali postup Usain Bolt a Andre De Grasse.
Bolt dokonce zaběhl svůj nejlepší čas sezony: 9,86 sekundy.
Foto: Reuters
ČTK ČTK
Aktualizováno 15. 8. 2016 6:51
Usain Bolt s přehledem obhájil zlato na nejkratší sprinterské trati na olympijských hrách v Riu. Pro nejcennější kov si doběhl v čase 9,81 sekundy. Fantastický světový rekord na trati 400 metrů zaběhl Jihoafričan Wayde Van Niekerk, který tak připravil Michaela Johnsona i o poslední zápis v historii. Do finále skoku do výšky postoupil z posledního možného děleného 12. místa Jaroslav Bába.

Rio de Janeiro - Usain Bolt jako první sprinter v historii ovládl na třech olympijských hrách po sobě běh na 100 metrů. Fenomenální Jamajčan ve finálovém závodu v Riu de Janeiro porazil hlavního rivala Američana Justina Gatlina, i když mu nevyšel start a musel své soupeře dotahovat.

Bolt zvítězil ve svém nejlepším letošním čase 9,81 sekundy. Gatlin, který vede tabulky této sezony výkonem 9,80, byl pomalejší o osm setin. Třetí skončil v osobním rekordu 9,91 mladý Kanaďan Andre De Grasse. Všichni tři medailisté si zopakovali umístění z loňského mistrovství světa v Pekingu.

Po závodu si Bolt svůj rekordní triumf užíval. Při vítězném kolečku mával do kamer, dělal tradiční vítězná gesta a fotil se s jamajskými fanoušky v ochozech. S kloboukem na hlavě a obrovským maskotem v rukách se vyfotil i se svými rodiči.

Bolt posílal vzkazy pochybovačům

"Je to dobrý start do těchto olympijských her. Hodně lidí pochybovalo, ale mně se to podařilo. Jsem v lepší formě než v minulé sezoně," řekl Bolt bezprostředně po závodu, do kterého tradičně nejlépe odstartoval Gatlin. Bolt se však kolem něj v závěrečných metrech nezadržitelně prohnal.

"Vždycky má výborný start, mně se nepovedl. Ale říkal jsem si: Žádnou paniku, jeď si podle svého. Ze záznamu to vypadalo hůř, než se mi zdálo v závodě. A po semifinále, ve kterém se mi běželo dobře, jsem si věřil," řekl Bolt, jenž byl nejrychlejší i v semifinálové části závodu časem 9,86.

Měl velkou radost, že vyvrátil pochybnosti, které se nad ním v posledních dvou sezonách vznášely i vinou častějších zranění. "Přesně kvůli tomuhle jsem trénoval a věřil. Říkal jsem vám, že to chci dokázat," uvedl. "Nebylo to dokonalé, ale povedlo se a jsem pořádně pyšný na to, že jsem to zvládl. Nikomu jinému se to nepodařilo, ani se o to nepokoušel," uvedl Bolt.

Mohu se stát nesmrtelným, prohlásil

Sprinter, který za týden oslaví třicáté narozeniny, získal sedmé olympijské zlato. Obhajoba ho čeká ještě na dvojnásobné trati a ve štafetě na 4x100 metrů. "Ještě mám před sebou dva kroky. Někdo říkal, že se mohu stát nesmrtelným, a pokud se mi to podaří, asi to tak bude," řekl. "Zůstaňte naladěni. Ještě dvě vítězství a můžu skončit."

Bolt se dočkal v zaplněném Olympijském stadionu ovací. Aktéři finálového boje vstupovali do arény po jednom, a jakmile se Jamajčan dostal na dráhu, v ochozech nebylo nic slyšet. "Bolt, Bolt, Bolt," křičeli diváci.

S jeho přijetím kontrastovalo bučení diváků při Gatlinově nástupu. "To mě překvapilo," komentoval to Bolt. Důvodem nejspíš byla Gatlinova dopingová minulost. "Je to poprvé, co jsem přišel na stadion a diváci někoho vybučeli. Byl jsem v šoku," uvedl Jamajčan.

Do historie se Bolt zapsal také jako druhý nejstarší olympijský vítěz stovky po Britovi Linfordu Christiem, kterému bylo při triumfu v roce 1992 v Barceloně 32 let. 

Před olympijskými hrami nebylo jasné, v jaké formě Bolt po nedávných zdravotních problémech dorazí. Na dráze však opět kraloval, i když čas 9,81 je nejpomalejší, jakým kdy získal zlato na olympiádě či mistrovství světa.

"Čekal jsem, že poběžím rychleji. Ale mám radost z toho, že jsem vyhrál. To je hlavní," prohlásil držitel světového rekordu 9,58 sekundy.

Gatlin se stal v 34 letech nejstarším olympijským medailistou na stovce. "Závodit s mladýma klukama a dostat se na pódium v tomhle věku je prima pocit," uvedl olympijský vítěz z roku 2004, který má za sebou čtyřletý distanc za pozitivní test na testosteron z roku 2006.

Z bučení diváků si podle svých slov nic nedělá. Záleží mu na tom, co si o něm myslí soupeři a ti ho prý respektují. "Chápu to, lidi jsou natěšení. Je tu hodně fanoušků Usaina Bolta, hodně jamajských fanoušků, ale ti mě neznají. Bučení nemůžete věnovat pozornost. Starám se jenom o to, jestli mě uznávají ti, s nimiž stojím na startovní čáře. A soupeři mě respektují, přáli jsme si štěstí," řekl Gatlin.

Van Niekerk smazal z historických tabulek Johnsona

Olympijským vítězem v běhu na 400 metrů se stal úřadující mistr světa Jihoafričan Wayde Van Niekerk a časem 43,03 sekundy navíc překonal světový rekord Michaela Johnsona. Historické maximum legendárního Američana z roku 1999 vylepšil o 15 setin.

Van Niekerk překvapil už loni triumfem na světovém šampionátu v Pekingu, ale navzdory titulu nebyl na hrách v Riu favoritem. O zlato měli podle prognóz svést souboj vítězové čtvrtky na předchozích dvou hrách Kirani James z Grenady a Američan LaShawn Merritt. Čtyřiadvacetiletý Jihoafričan běžící v osmé dráze je však dokonale zaskočil.

Obhájce prvenství James doběhl druhý za 43,76. Také Merritt dosáhl svého nejlepšího výkonu v sezoně (43,85), ale musel se spokojit s bronzem. Šlo o druhý světový rekord, který atletické soutěže v Riu přinesly. V pátek přepsala historické tabulky Etiopanka Almaz Ayanaová v běhu na 10 000 metrů.

Bába si splnil postupný cíl

"Samozřejmě jsem rád, že se to povedlo. Teď bude další cíl dostat se do osmičky," prohlásil po kvalifikaci. "Bylo to napínavé do poslední chvilky. Kluci tam skákali, shazovali. I když jsem jim přál, aby to skočili, tak štěstí přálo mně. Byly to nervy," uznal.

Kdyby 226 cm neskočil napoprvé, ve finále byl nebyl. "Skákání dneska nebylo moc dobré. Pořád s tím letos bojuju. Uvidíme, třeba se chytnu ve finále. Budu tomu věřit," prohlásil. "Nemůžu se srovnat s rozběhem. Ve finále bych se měl cítit líp a měl bych být odpočatější. Věřím, že to bude dobrý," uvedl.

Ve světové špičce je Bába už 12 let, ve finále OH chyběl jen minule v Londýně. "Tehdy mě to hrozně mrzelo, až mi bylo do breku. A dneska při mně štěstí stálo a je to nádherné, bude to mé třetí olympijské finále. Doufám, že si ho užiju. I proto, že bude na olympiádě asi mé poslední," řekl.

Ženský trojskok ovládla favorizovaná Caterine Ibargüenová z Kolumbie. Úřadující dvojnásobná mistryně světa předvedla letošní maximum 15,17 metru a vylepšila druhé místo z londýnské olympiády. Patnáctimetrovou hranici překonala jako jediná z finalistek, a to hned dvakrát. Stříbrná Yulimar Rojasová z Venezuely skočila 14,98. Obhájkyně zlata Olga Rypakovová z Kazachstánu byla třetí.

XXXI. letní olympijské hry v Riu de Janeiro:

Atletika:

Finále:

Muži:

100 m (vítr +0,2 m/s): 1. Bolt (Jam.) 9,81, 2. Gatlin (USA) 9,89, 3. De Grasse (Kan.) 9,91, 4. Blake (Jam.) 9,93, 5. Simbine (JAR) 9,94, 6. Meite (Pobř. slon.) 9,96, 7. Vicaut (Fr.) 10,04, 8. Bromell (USA) 10,06. 

400 m: 1. Van Niekerk (JAR) 43,03 - světový rekord, 2. James (Grenada) 43,76, 3. L. Merritt (USA) 43,85, 4. Cedenio (Trinidad) 44,01, 5. Sibanda (Botswana) 44,25, 6. Chamis (Bahrajn) 44,36, 7. Taplin (Grenada) 44,45, 8. Hudson-Smith (Brit.) 44,61.

Ženy:

Trojskok: 1. Ibargüenová (Kol.) 15,17, 2. Rojasová (Ven.) 14,98, 3. Rypakovová (Kaz.) 14,74, 4. Orjiová (USA) 14,71, 5. Kňazjevová-Minenková (Izr.) 14,68, 6. Mamonaová (Portug.) 14,65, 7. Williamsová (Jam.) 14,53, 8. Papachristuová (Řec.) 14,26.

Kvalifikace a rozběhy:

Muži:

100 m - semifinále: 1. Bolt (Jam.) 9,86. 

Výška: 1. Baršim (Kat.), Bondarenko (Ukr.), Drouin (Kan.) a Ivanov (Bulh.) všichni 229, ...12. mj. Bába 226.

Ženy:

400 m - semifinále: 1. Felixová (USA) 49,67.

1500 m - semifinále: 1. G. Dibabaová (Et.) 4:03,06.

 

Právě se děje

Další zprávy