reklama

Brambor v Riu Češi posbírali nejvíc v historii, jistota tří stříbrných je ale ohrožena

autor: ČTK
Rekordní počet bronzových i "bramborových“ medailí, ale naopak méně zlatých a stříbrných zatím získala česká výprava oproti dřívějším olympiádám, na kterých už nastoupila samostatná Česká republika. Dosud Česko získalo pokaždé přesně tři stříbrné medaile na každé olympiádě od roku 1996. Tato série letoškem dost možná skončí.

Rio de Janeiro – Česká olympijská výprava má na aktuální olympiádě zatím nejméně zlatých a stříbrných medailí od rozpadu Československa. V Riu sportovci pod vedením Martina Doktora získali jednu zlatou Lukáše Krpálka a jednu stříbrnou díky kanoistovi Josefovi Dostálovi. Češi ale zároveň obsadili nejvíce třetích a čtvrtých míst v samostatné historii.

Bilance České republiky na letních olympijských hrách

Atlanta 1996

  • 4 zlaté, 3 stříbrné, 4 bronzové. Celkem: 11

Sydney 2000

  • 2 zlaté, 3 stříbrné, 3 bronzové. Celkem: 8
 

Atény 2004

  •  1 zlatá, 3 stříbrné, 5 bronzových. Celkem: 9

Peking 2008

  •  3 zlaté, 3 stříbrné, žádná bronzová. Celkem: 6

 Londýn 2012

  •  4 zlaté, 3 stříbrné, 4 bronzové. Celkem: 11

Rio de Janeiro 2016

  •  1 zlatá, 1 stříbrná, 7 bronzových. Celkem: 9

Bramborovou sklizeň podobnou té letošní olympionici České republiky ještě nezažili. Zajímavé je, že počet nepopulárních čtvrtých míst téměř nepřetržitě stoupá. Jedinou výjimku představuje olympiáda v Pekingu, na které se na čtvrtém místě neumístil ani jeden Čech.

Zatímco v Atlantě a Sydney byli Češi pokaždé jen jednou čtvrtí, v Athénách skončili pod stupni vítězů hned třikrát. Dva čtvrtí sportovci z Řecka jsou mimochodem na olympiádě i nyní. Vedoucí výpravy, bývalý rychlostní kanoista  Martin Doktor, který před dvanácti lety v závodě na 1000 metrů na medaili nedosáhl, a Maroslava Topinková Knapková, která brala "bramboru“ ve skifu. V Londýně před čtyřmi lety získala zlato, letos skončila sedmá.

Tři čtvrtá místa získali Češi i v Londýně. Letos mají zatím pět umístění hned za stupni vítězů. Medaile těsně unikla střelci Davidu Kosteleckému, slalomáři Vítězslavu Gebasovi, deblovému páru Lucie HradeckáAndrea Hlaváčková, skokanovi o tyči Janu Kudličkovi a překážkářce Zuzaně Hejnové.

Bronzů nejvíc v historii

Kromě počtu čtvrtých míst je ale současná olympiáda z českého pohledu zajímavá i získanými bronzovými medailemi. Po obhajobě třetího místa českého čtyřkajaku už jich Češi mají sedm; Dosavadní rekord přitom činil pět bronzů z Atén.

Slovensko má druhé zlato díky Mateji Tóthovi, Drahotová skončila desátá Slovensko má druhé zlato díky Mateji Tóthovi, Drahotová skončila desátá Čtěte zde

Na celkový počet medailí je zatím letošní olympiáda spíše průměrná. Dosavadních devět cenných kovů je uspokojivý výsledek, na nejúspěšnějších hrách z českého pohledu v Atlantě a Londýně ale zlato, stříbro nebo bronz cinkalo jedenáctkrát.

Letošní bilanci ale mají ještě šanci rozšířit například čeští oštěpaři či bikeři. Kompletní program posledních závodů olympiády i celkové výsledky či medailové pořadí národů najdete zde.

reklama