reklama

Čajkovskij prošel. Rusům bude na olympiádě hrát místo hymny jeho klavírní koncert

Ruské sportovce na stupně vlajka jejich země nedoprovodí. V případě vítězství jim bude hrát Čajkovskij Ruské sportovce na stupně vlajka jejich země nedoprovodí. V případě vítězství jim bude hrát Čajkovskij autor: Reuters
Ruským sportovcům budou na olympijských hrách v Tokiu v případě vítězství hrát místo státní hymny úryvek z klavírního koncertu Petra Iljiče Čajkovského. Ruský olympijský výbor dnes uvedl, že jeho výběr Mezinárodní olympijský výbor (MOV) schválil.

Ruští sportovci nesmějí kvůli trestu za státem organizovaný doping a manipulování s daty z moskevské laboratoře startovat dva roky na mezinárodní půdě pod ruskou vlajkou a s národními symboly.

Místo hymny chtěl původně národní olympijský výbor použít válečnou píseň Kaťuša z roku 1938, to ale arbitrážní soud CAS zamítl.

V březnu pak Rusové přišli s návrhem Čajkovského skladeb a MOV jim dal svolení využít pro ceremoniály úryvek z klavírního koncertu č. 1, jenž patří k nejpopulárnějším dílům tohoto druhu.

"K dnešku tak má náš olympijský tým všechny prvky své identity," uvedl prezident Ruského olympijského výboru Stanislav Pozdňakov v tiskovém prohlášení.

"Máme vlajku Ruského olympijského výboru s naší trikolórou, naši oficiální výstroj - lehce rozpoznatelnou našimi krajany a fanoušky z jiných zemí - bez nápisu a nyní máme i hudební doprovod," pochvaloval si.

Úryvky z Čajkovského skladeb zazněly místo ruské hymny už na některých bruslařských soutěžích v této sezoně. Na většině dalších světových šampionátů, které se po vynesení trestu konaly, byly pro ruské sportovce použity znělky jednotlivých akcí.

Poslechněte si úryvek Čajkovského skladby pro ruské vítěze letošního krasobruslařského MS:

krasobruslení, MS 2021, Victoria Sinicinová a Nikita Kacalapov Youtube.com
reklama