reklama

Calgary, Stockholm a italský projekt. MOV potvrdil kandidáty na pořádání ZOH 2026

Ilustrační foto Ilustrační foto autor: Dukla Praha
Zimní olympiáda v roce 2026 se uskuteční v Calgary, Stockholmu nebo v Itálii. Příští měsíce budou pro ucházející města klíčové.

Buenos Aires - Členové Mezinárodního olympijského výboru (MOV) dnes v Buenos Aires formálně potvrdili kandidatury Calgary, Stockholmu a projektu Cortiny D'Ampezzo s Milánem na pořádání zimních olympijských her v roce 2026. Následovali tak doporučení výkonné rady MOV z minulého týdne, kdy byl z původního kvarteta uchazečů vyřazen turecký Erzurum.

O pořadatelství zimní olympiády za osm let původně stálo sedm měst. Ještě před podáním přihlášek postupně odpadly Sion, Štýrský Hradec se Schladmingem a Sapporo. Důvodem byla obava z velikosti a finanční náročnosti her a místnímu odporu vůči akci.

Pro zbývající uchazeče budou příští měsíce klíčové. V Calgary se bude konat 13. listopadu o pořádání ZOH plebiscit a nedávné neúspěchy kandidatur v referendech, například v Německu či Švýcarsku, kde MOV sídlí, mohou být pro Kanaďany varováním.

"Calgary tvrdě pracuje, komunikuje. Snažíme se jim být co nejvíce nápomocní, ale rozhodnutí bude na občanech Calgary," uvedl Juan Antonio Samaranch mladší, jenž v MOV šéfuje komisi na posuzování kandidatur.

Italská ani švédská kandidatura v současné době nemají plnou podporu od vlády či hlavních politických stran. Pořadatel ZOH 2026 se bude volit na zasedání MOV v Lausanne v červnu příštího roku.

reklama