CAS zrušil doživotní tresty pro ruské olympioniky. Posilujete podvodníky, reagoval svědkův právník

ČTK ČTK
1. 2. 2018 13:00
Arbitráž zrušila kvůli nedostatku důkazů doživotní tresty za doping pro 39 sportovců. Jedenáct z nich ale nadále nesmí startovat v Jižní Koreji.
Alexandr Legkov v Soči 2014
Alexandr Legkov v Soči 2014 | Foto: ČTK

Lausanne - Arbitrážní soud pro sport (CAS) v Lausanne zrušil kvůli nedostatku důkazů doživotní tresty za doping pro 39 ruských sportovců. Pro jedenáct z nich ale nadále platí, že nesmějí startovat na nadcházejících olympijských hrách v Pchjongčchangu. Mezinárodní olympijský výbor (MOV) zvažuje, že se proti verdiktu CAS odvolá k Nejvyššímu švýcarskému soudu.

Ruští sportovci byli původně potrestáni za dopingové podvody na olympiádě v Soči v roce 2014 a přišli i o dosažené výsledky z domácích her. Arbitráž, na kterou se obrátilo 42 z 43 potrestaných, dnes však v 28 případech rozhodla o jejich navrácení do výsledkových listin.

Arbitráž v období od 22. do 27. ledna vyslechla každého z potrestaných sportovců. Před komisí vypovídal také bývalý ředitel moskevské laboratoře Grigorij Rodčenkov, který na státem organizovaný doping upozornil. Vystoupil před ní i Richard McLaren, na základě jehož zprávy MOV sportovce potrestal.

"CAS se jednohlasně shodl, že důkazy předložené MOV neměly v individuálních případech stejnou váhu," uvedla arbitráž v prohlášení. "V 28 případech nebyly dostatečné k potrestání za doping. V jedenácti ano, byl proto potvrzen verdikt MOV, ale s tím rozdílem, že místo doživotních trestů byl sportovcům zakázán pouze start na nejbližších zimních olympijských hrách," dodal.

MOV s rozhodnutím arbitráže nesouhlasí a zvažuje odvolání k nejvyššímu soudu, který může jako jediný verdikt CAS zvrátit. "Na jednu stranu zamítnutí odvolání jedenácti sportovců znovu potvrdilo existenci systematického dopingu v Soči. Na druhou nás mrzí, že CAS to při posuzování dalších 28 případů nevzal v úvahu," uvedl v prohlášení.

"Tento verdikt může mít zásadní dopad na budoucnost boje s dopingem. Až budeme mít k dispozici kompletní dokumentaci k rozhodnutí arbitráže, důkladně ji analyzujeme a zvážíme další postup včetně odvolání k nejvyššímu soudu," přidal.

Verdikt CAS ostře kritizoval i právník Jim Walden, který zastupuje hlavního svědka o dopingovém systému v Rusku Grigorije Rodčenkova. "Tohle rozhodnutí CAS jenom posiluje podvodníky, ztěžuje cestu k vítězství čistým sportovcům a znamená další nespravedlivý úspěch pro zkorumpovaný ruský dopingový systém a především pro Putina," uvedl Walden.

Rusové chtějí omilostněné donominovat do Pchjongčchangu

Rusku by měly zůstat zlaté medaile, které v Soči získali běžec na lyžích Alexandr Legkov a skeletonista Alexandr Treťjakov. Celkem výpravě opět náleží devět ze třinácti původně odebraných cenných kovů. Zpátky naopak Rusové nedostanou dvě zlaté medaile bobistů a zatím ani dvě stříbra biatlonistek.

Soud se totiž zatím nezabýval tresty pro Olgu Zajcevovou, Olgu Viluchinovou a Janu Romanovovovou, jež ukončily kariéru a jejich případy byly odloženy. Pokud by biatlonistky neuspěly s odvoláním, získala by česká štafeta dodatečně bronz. Kromě biatlonistek CAS nejednal ani o případu bobisty Maxima Bělugina, který se proti trestu neodvolal.

Rozhodnutí arbitráže navíc znamená, že 28 sportovců, kteří s odvoláním uspěli, může požadovat dodatečnou nominaci na olympiádu v Pchjongčchangu. K tomu však potřebují pozvání od MOV, protože kvůli dopingové aféře byl suspendován Ruský olympijský výbor. O dodatečnou pozvánku požádalo podle vyjádření národního olympijského výboru 15 ruských reprezentantů včetně Legkova, Treťjakova nebo rychlobruslařky Olgy Fatkulinové. Nominace však už byly uzavřené minulý týden.

"Očekávám, že Mezinárodní olympijský výbor uzná rozhodnutí CAS a bezpodmínečně zajistí ruským sportovcům účast na blížící se olympiádě," prohlásil Kolobkov. "Za poslední rok prožili velmi těžké časy a teď to chtějí hodit za hlavu a dělat to, co mají nejradši - soutěžit ve férovém boji," uvedl. 

 

Právě se děje

Další zprávy