reklama

Češky po vyřazení: Byly jsme blízko, možná jsme se lekly

Zkušené opory Eva Vítečková a Hana Horáková smutní po čtvrtfinálovém vyřazení. Dost možná to byla jejich poslední šance na velký olympijský úspěch Zkušené opory Eva Vítečková a Hana Horáková smutní po čtvrtfinálovém vyřazení. Dost možná to byla jejich poslední šance na velký olympijský úspěch autor: ČTK
České basketbalistky smutnily po čtvrtfinálovém vyřazení na olympijských hrách od Francie

Londýn - Velké emoce cloumaly s českými basketbalistkami bezprostředně po čtvrtfinálovém vyřazení od Francie. Většina děvčat porážku oplakala. Vždyť postup do semifinále a boj o olympijské medaile byl tak blízko.

"Taková šance se nenaskýtá každý den. Šance jít do semifinále byla obrovská, na postup jsme rozhodně měly. Je to velké zklamání. Není se co divit, že holky byly špatné a brečely," smutnila pivotka Jana Veselá.

"Každá prohra mrzí, ale nepostup do semifinále olympiády mrzí strašně moc," řekla Ilona Burgrová, která s 16 nastřílenými body patřila k nejlepším hráčkám zápasu.

To sedmnáctibodová Eva Vítečková brala porážku s nadhledem. "Je to nepříjemný, bude to mrzet, ale týden nad tím přemýšlet nebudu. Život jde dál," snažila se to překonat.

"Nejsou to lehké chvíle," hledal obtížně slova kouč Lubomír Blažek. "Holky ale ukázaly, že patří k evropské špičce. Celkově myslím, že tu zahrály fantasticky," pochválil nakonec své svěřenkyně.

Obrat přinesly otevřené střely Francouzek

Nebýt promarněného místy více než desetibodového náskoku z přelomu třetí a čtvrté čtvrtiny, mohl však být celkový výsledek ještě mnohem lepší.

"Do poslední čtvrtiny jsme šly s náskokem deseti bodů a asi člověk cítí, že má výhru strašně blízko. Že stačí, aby hrál v klidu a ubránil to. Možná jsme se i lekly," přemítala Burgrová.

"Nechaly jsme je zbytečně otevřené na střelách venku a začaly se prosazovat i střelami zpod koše, kde si doskakovaly míče," mrzelo osmadvacetiletou pivotku. "Jim padlo skoro všechno, nám nic, střelba se přestala dařit," přidala svůj postřeh Veselá.

Dvě výhry, čtyři porážky

Stříbrné medailistky z předloňského mistrovství světa tak stejně jako na minulé olympiádě v Pekingu obsadí dělené sedmé místo. Přestože se Blažkovy svěřenkyně do posledních sekund praly o postup do semifinále, nakonec z Londýna odjíždějí s bilancí dvou výher a čtyř porážek.

"Samozřejmě jsou pocity smíšené. Je potřeba vzít, že olympiáda nebyl jen turnaj tady, ale i předolympijská kvalifikace, ve které jsme uspěli. Tady jsme hráli do posledních minut dobře," zhodnotil české vystoupení trenér Blažek.

O tom, jak bude složení týmu v příštích letech vypadat, se otevřeně nikomu mluvit nechtělo. Některé hráčky však tuší, že hrály na svých posledních hrách. "Myslím, že jo. Jsou tam mladší holky, některý až o devět let," připustila třicetiletá Vítečková, zástupkyně nejzkušenější generace.

reklama