reklama

Českou vlajku při zahájení olympiády ponese Samková. Díky, skokani, vzkázala na videu

Českou výpravu při zahájení her povede s vlajkou Samková 00:52
Čeští sportovci si v interním hlasování zvolili za vlajkonošku české výpravy při slavnostním zahájení her v Pchjongčchangu Evu Samkovou. "Měla jsem takové tajné zprávy od skokanů, že mi dali své hlasy, takže díky, skokani!" smála se Samková na videu, které zveřejnil facebookový účet ČOV. "Je to určitě velká čest, toho si vážím," dodala Samková už vážněji.

Pchjongčchang - Snowboardistka Eva Samková ponese českou vlajku při pátečním slavnostním zahájení zimních olympijských her v Pchjongčchangu. Vítězku snowboardcrossu z minulých her v Soči vybrali v hlasování sportovci. Výsledek jejich volby dnes oznámil Český olympijský výbor.

Čtyřiadvacetiletou Samkovou vybraly tři čtvrtiny olympioniků, kteří se do hlasování zapojili. "Děkuju všem našim sportovcům, kteří pro mě hlasovali," reagovala překvapená Samková. "Měla jsem tajné zprávy od skokanů, že mi dali hlasy, takže skokani: díky!"

Eva Samkova olympijskou vlajkonoškou! 🎉🇨🇿 Jsme rádi, že už tě tu máme, Evko 💛

Zveřejnil(a) Český olympijský tým dne 06. Únor 2018

Sportovci mezi sebou vybírali z těch, kteří už budou v pátek v dějišti her a zúčastní se zahájení. V seznamu 43 jmen chyběli rychlobruslařka Martina Sáblíková a biatlonisté, kteří o víkendu zasáhnou do bojů o medaile. Snowboardistka Ester Ledecká na zahájení nepůjde, aby se vyhnula mrazům.

Jako první hlasoval bobista Jakub Nosek, celkem se zapojilo 62 olympioniků. "Já dala hlas Johnymu Kubičíkovi, takže měl minimálně jeden," jmenovala Samková kolegu z týmu snowboardistů. Hlas dostalo deset sportovců, třeba i bobista Dominik Dvořák od běžkyně na lyžích Petry Novákové. Nicméně Samková vyhrála s jasnou převahou.

"Je to samozřejmě velká čest a moc si toho vážím. A asi budu hodně nervózní," uvedla česká medailová naděje.

Vlajkonoše vybírali na olympiádě sportovci podruhé. Poprvé předloni při hrách v Riu zvolili později zlatého judistu Lukáše Krpálka.

Tradice vznikla ještě o rok dříve na Evropských hrách v Baku, kde českou vlajku nesl triatlonista Tomáš Svoboda. "Připadá mi blbý, když si někde vedení rozhodne, kdo má být vlajkonoš," řekl autor myšlenky Martin Doktor, který by měl jinak vlajkonoše určit z pozice šéfa mise. "Jsem rád, že českou vlajku ponese olympijská vítězka," uvedl Doktor, který byl vlajkonošem při zahájení her v Sydney před 18 lety.

Potřetí za poslední čtyři zimní olympiády ponese českou vlajku žena. V roce 2006 v Turíně to byla rychlobruslařka Martina Sáblíková a v Soči slalomářka Šárka Strachová. Ve Vancouveru před osmi lety šel v čele výpravy hokejista Jaromír Jágr.

Bobistky z Nigérie na olympiádě a další sportovní perličky, které teď letí na sociálních sítí přináší Olympijský Sociál. Moderuje Terezie Drechslerová František Grossmann |  02:15

Přehled poválečných čs. a českých vlajkonošů na zimních olympijských hrách:

1948 (Svatý Mořic): Vladimír Zábrodský (lední hokej)
1952 (Oslo): Vlastimil Bubník (lední hokej)
1956 (Cortina d'Ampezzo): Vlastimil Bubník (lední hokej)
1960 (Squaw Valley): Ján Starší (lední hokej)
1964 (Innsbruck): Josef Matouš (skok na lyžích)
1968 (Grenoble): Jiří Raška (skok na lyžích)
1972 (Sapporo): Jiří Raška (skok na lyžích)
1976 (Innsbruck): Oldřich Machač (lední hokej)
1980 (Lake Placid): Bohuslav Ebermann (lední hokej)
1984 (Sarajevo): Jiří Králík (lední hokej)
1988 (Calgary): Jiří Parma (skok na lyžích)
1992 (Albertville): Pavel Benc (běh na lyžích)
1994 (Lillehammer): Pavel Benc (běh na lyžích)
1998 (Nagano): Lubomír Buchta (běh na lyžích)
2002 (Salt Lake City): Aleš Valenta (akrobatické lyžování)
2006 (Turín): Martina Sáblíková (rychlobruslení)
2010 (Vancouver): Jaromír Jágr (lední hokej)
2014 (Soči): Šárka Strachová (sjezdové lyžování)
2018 (Pchjongčchang): Eva Samková (snowboarding)

Češi získali sedm medailí, vyhrálo Norsko. Projděte si výsledky olympiády v Koreji Češi získali sedm medailí, vyhrálo Norsko. Projděte si výsledky olympiády v Koreji Prohlédněte zde
reklama