reklama

Neusser odmítl, že covid ve výpravě vyšetří ČOV. Povolal ministerstvo zdravotnictví

Filip Neusser Filip Neusser autor: ČTK
Příčiny série covidových případů v českém olympijském týmu bude vyšetřovat komise ministerstva zdravotnictví.

S ministrem Adamem Vojtěchem se na tom domluvil předseda Národní sportovní agentury (NSA) Filip Neusser. Je proti tomu, aby události v leteckém speciálu, z něhož je už šest nakažených, vyšetřovalo vedení Českého olympijského výboru.

Po "covidovém letu" je pozitivní čtvrtý sportovec, Babiš považuje situaci za skandál Po "covidovém letu" je pozitivní čtvrtý sportovec, Babiš považuje situaci za skandál Čtěte zde

Podobně jako premiér Andrej Babiš upozornil, že výprava olympioniků do Tokia je hrazena z veřejných prostředků. "Pochybení ČOV nemůže v žádném případě vyšetřovat jeho vlastní vedení. Musí se vyšetřit celé toto pochybení. Na tom jsem již domluven s ministrem zdravotnictví. Komisi by měli vést odborníci z hygienické stanice," uvedl Neusser pro ČTK.

Mezi pěticí pozitivně testovaných jsou čtyřii sportovci - plážoví volejbalisté Ondřej Perušič i Markéta Nausch Sluková, stolní tenista Pavel Širuček a silniční cyklista Michal Schlegel.

Předseda Českého olympijského výboru Jiří Kejval v rozhovoru pro Radiožurnál řekl, že vzniklou situaci ČOV nepovažuje za náhodu. "Muselo tam dojít k lidské chybě, k nesplnění některých z těch protokolů, takže jsme se rozhodli, že uděláme vyšetřování," uvedl šéf ČOV.

"Chtěli bychom vědět úplně přesně, kde se udělala chyba, kdo za to mohl, kde to vzniklo…, na jednu stranu se poučit do budoucna, aby se něco takového neopakovalo, zároveň je to obrovská lidská tragédie pro ty sportovce, které to postihlo, a pro jejich partnery, kteří nemohou na olympijských hrách startovat, a to si myslím, že není možné, aby to zůstalo bez odpovědi," dodal Kejval.

Deník N uvedl, že případem se bude zabývat pražská hygiena. Pokud se potvrdí, že se za letu nedodržovala hygienická opatření, hrozí podle šéfky ústavu Zdeňky Jágrové pasažérům pokuta, jež v případě fyzických osob nepřevyšuje deset tisíc korun.

Podle potvrzených informací ČTK na palubě občas někdo během čtrnáctihodinového letu roušku sundal. Například nakažený Perušič ale měl mít v letadle nasazený respirátor a je očkovaný proti koronaviru. Přesto u něj testy v olympijské vesnici odhalily covid-19.

"Musíme dostat seznam cestujících, kteří neměli roušku. Také bychom žádali informace o jejich rozsazení a jejich pohyb na palubě. Poté jim můžeme uložit pokutu," uvedla Jágrová

reklama