Čtyřkajak na OH na kilometru končí. Je to nerozum, kroutí hlavou trenér reprezentace

ČTK ČTK
21. 8. 2016 6:35
Mezinárodní kanoistická federace ICF vyhověla požadavkům Mezinárodního olympijského výboru na zrovnoprávnění mužů a žen pod pěti kruhy a upraví disciplíny pro Tokio 2020. "ICF tak zavádí dvě disciplíny kanoistek, což je pro každého normálně smýšlejícího nerozumné, tudíž musí pochopitelně rušit dvě mužské disciplíny," vysvětlil Hottmar.
Český čtyřkajak už se na olympiádě takto radovat nebude. Alespoň ne na kilometrové distanci
Český čtyřkajak už se na olympiádě takto radovat nebude. Alespoň ne na kilometrové distanci

Rio de Janeiro - Nad výstavní disciplínou české rychlostní kanoistiky se smráká. Mezinárodní kanoistická federace ICF vyhověla požadavkům Mezinárodního olympijského výboru na zrovnoprávnění mužů a žen pod pěti kruhy a upraví disciplíny pro Tokio 2020. Kajakáři se zhustí z dvoustovky a kilometru do pětistovky a vzniknou nové kategorie kanoistek. Čtyřkajak tak v Riu získal medaili na kilometrové trati naposledy.

"Pětistovka, to je trochu jiný sport. Nastoupí do ní všichni sprinteři, projeví se tam jiné schopnosti, než z kterých jsme těžili na kilometru. Čtyřkajak je na kilometru úplně odlišná disciplína," litoval šéftrenér rychlostních kanoistů Pavel Hottmar.

"ICF tak zavádí dvě disciplíny kanoistek, což je pro každého normálně smýšlejícího nerozumné, tudíž musí pochopitelně rušit dvě mužské disciplíny," vysvětlil Hottmar.

Šance pro český tým ale nemizí. Velmi pravděpodobně se změní posádka Daniel Havel, Lukáš Trefil, Josef Dostál a Jan Štěrba, která vozí medaile z vrcholných akcí pravidelně od roku 2012. "Ale šance na úspěch budou. Máme několik mladých borců, co dorůstají, když to bude olympijská disciplína, samozřejmě pro to každý udělá maximum," uvedl kouč. "Ale bojím se, že K4 na 1000 metrů je tímto za námi," řekl po finále v Riu.

Možná i vidina poslední olympijské medaile dnes hnala český čtyřkajak vstříc stupňům vítězů. I když Hottmar si myslí, že tak jeho svěřenci neuvažovali. "Chtěli medaili, měli na to a dokázali to. Další olympijský cyklus nikdo neřešil," prohlásil kouč. "Nechci předbíhat, třeba se ICF rozhodne a bude se na olympiádě hrát kanoepólo, ale velmi pravděpodobné je, že K4 na 1000 metrů odteď nikoho nikde a nikdy nebude zajímat," řekl.

Sami kajakáři si s tím hlavu nelámou. Je zřejmě, že pětatřicetiletý zadák Štěrba jen těžko vydrží další čtyři roky, není ani vůbec vyloučeno, že dvojnásobný medailista z Ria Dostál se vydá cestou individuálních disciplín, o čemž vážně uvažuje.

"Může se kvůli tomu změnit posádka. Na pětistovku jsou u nás rychlejší kluci, než je tohle složení. Ale já bych rád zkusil pětistovku na singlu a o ten kilák se budu prát zuby nehty. Vím, že můžu být ve špičce na OH i na MS. Uvidím, jestli nepřesedlám jenom na singlkajak," řekl Dostál. "Kdyby se sešla dobrá loď, určitě bych rád jel. Ale za téhle situace pravděpodobně ne," dodal.

Štěrba svou budoucnost nechtěl řešit, neboť příští rok je mistrovství světa v Račicích, což je jasná motivace. "Tam bych hrozně rád závodil. Uvidíme, jestli to dopadne a v jaké posádce. Ale věřím, že český čtyřkajak bude mít potenciál i směrem do Tokia," doufal Štěrba. "Vzroste konkurence, ale doufám, že posledních 100 metrů bude na té pětistovce sprinterům chybět a to by Češi mohli mít navrch," věřil.

Naopak poslední a bronzový olympijský závod na čtyřkajaku si chtěl užít háček Daniel Havel, který kvůli zdravotním problémům do závodu v Riu málem nenastoupil. "Měl jsem to před závodem v hlavě, že to je poslední šance získat medaili v této disciplíně na olympiádě. Bral jsem to, že si jdeme užít poslední olympijský závod na čtyráku na kilometru, a i nás to trošku nabudilo. Chtěli jsme předvést to nejlepší," dodal Havel.

 

Právě se děje

Další zprávy