reklama

Cyklista Bárta o spolubydlícím: S Kreuzigerem nemám problém

Jan Bárta před odletem na olympiádu Jan Bárta před odletem na olympiádu autor: ČTK
Český cyklista Jan Bárta (27) z kontinentálního týmu NetApp se v sobotu 28. července postaví do závodu s hromadným startem na olympijské trati v Londýně.

Praha – Čeká jej největší závod kariéry. Český cyklista Jan Bárta (27) z kontinentálního týmu NetApp se v sobotu 28. července postaví do závodu s hromadným startem na olympijské trati.

„Největší favorit? Cavendish. Ale bude hodně kluků, kteří nebudou chtít čekat do závěrečného spurtu. Třeba budu mezi nimi,“ řekl v rozhovoru pro Aktuálně.cz před odletem do Londýna k vrcholu sezóny jeden ze dvou českých závodníků na startu.

Bude to vaše první olympiáda, jak moc se těšíte?
Těším se moc, je to velký svátek sportu a popravdě moc nevím, co od toho mohu očekávat. Sice jsem si nějaké informace zjišťoval, ale tohle si člověk musí zažít.

Celý svět nyní sledoval Tour de France, na které jste nestartoval. Jaká byla vaše příprava?
Jel jsem na začátku července závod Kolem Rakouska. Poté jsem si trochu odpočinul, do neděle hodně trénoval. Uvidíme nyní v Londýně, jestli nám tam dovolí počasí trénovat.

Vy jste se na okruhu v rámci tréninku ještě nesvezl, že?
Ještě jsem na něm nejel, ale nakoukal jsem okruh na internetu a věřím, že si ho budu moct projet nyní.

A co čekáte od závodu?
Myslím, že bude hodně nervózní, jako každý velký závod. Spousta kluků bude chtít zkusit odjet, ukázat se, rozhodnout na trati, další zase ve spurtu. Určitě to bude hodně těžké.

Vy jste také typ bojovníka, takže plánujete nějaký únik?
Co plánuji já, to není tak podstatné, záleží na taktice, kterou domluvíme s reprezentačním trenérem Reném Andrlem a Romanem (Kreuzigerem).

Když jste zmínil Romana Kreuzigera, jaký je nyní váš vztah po hodně divokém průběhu národního šampionátu a vaší mediální přestřelce?
(Chvíli se odmlčí) Já s Romanem nemám problém, uvidíme, jak se k tomu postaví Roman, zda bude ochotný jet jako jeden tým a podle taktiky. Za sebe musím říct, že nemám problém s tím, abych mu pomohl.

Měli jste čas a možnost si už celou záležitost vyříkat?
Od šampionátu jsem s Romanem ani Zdeňkem Štybarem nemluvil. Vesměs se potkáváme jen na závodech a jelikož já jsem jel Kolem Rakouska a Roman se Zdeňkem jeli Kolem Polska, tak jsme se minuli. S Romanem se potkáme až za dva dny v Londýně.

Pokud budete spolu na pokoji, času na konverzaci budete mít dost...
Ještě nevím, zda budeme bydlet spolu, ale většinou to tak bývá, pokoje jsou navíc po dvou (reprezentační trenér René Andrle potvrdil, že budou bydlet oba čeští cyklisté spolu, pozn. redakce).

Kdo je ve vašich očích největším favoritem závodu?
Mark Cavendish, který bude mít velkou podporu týmu. Pokud mu pohlídají nástupy, je trať postavená přímo pro něj, je domácím závodníkem...

De facto se super silná formace Sky jen převlékne do národních barev.
Dá se to tak říct, ale bude mít podporu i dalších kluků, kteří jezdí ve Sky a nejsou Angličané.

Takže na olympiádě může fungovat podle vás i spolupráce týmových kolegů z klasických závodů v průběhu roku?
Myslím, že ano.

Další jméno, které se skloňuje coby favorit závodu je Slovák Peter Sagan, souhlasíte s tím?
Peter je ve skvělé formě, což prokázal na Tour, Na olympiádu pojede určitě dobře připravený, ale těžko říct, jak se mu bude dařit. Nebude mít nikoho k sobě, jede sám a v tom případě se asi nedá moc čekat, že by mu pomohli Italové (Sagan jezdí v barvách italské stáje Liquigas, pozn. redakce).

A co Česko-slovenská spolupráce?
Ano, o tom by se dalo uvažovat, ale museli bychom se nejdříve poradit s trenérem, ten určí naší taktiku. Je pravda, že se to trošku nabízí, na druhou stranu. Přeci jen teď už je Česko a Slovensko, jsme dvě země a pokud člověk někomu pomáhá, je to na úkor vlastního výsledku. Jde o to, zda se vyplatí pomoci de facto cizinci na úkor vlastních ambicí.

A vaše osobní ambice jsou jaké?
Chtěl bych se v tom závodě ukázat a být vidět a pokud možno ke konci se zkusit odtrhnout od balíku. Myslím, že s podobnými ambicemi půjde do závodu více lidí, kterým se nebude chtít spurtovat, takže uvidíme, zda to nakonec vyjde.

reklama