reklama

Sportovní federace vylučují Rusy z OH. Do Ria zatím nesmí 38 ruských sportovců

Julija Jefimovová Julija Jefimovová autor: Reuters
Mezinárodní federace na základě doporučení MOV vybírají ruské sportovce, kteří smějí závodit na olympiádě v Rio de Janeiru.

Lausanne – Mezinárodní federace od nedělního rozhodnutí MOV nevyřadit z olympijských her ruskou výpravu jako celek zakázaly start v Riu de Janeiro třiceti osmi ruským sportovcům. K sedmi plavcům dnes přibylo kvůli dopingové minulosti pět rychlostních kanoistů, dvaadvacet veslařů, dva moderní pětibojaři a po jednom volejbalistovi a jachtaři.

Judistická federace udělala Putinovi radost. Ruští závodníci na hrách chybět nebudou Judistická federace udělala Putinovi radost. Ruští závodníci na hrách chybět nebudou Čtěte zde

Nejznámějším jménem mezi pěticí kanoistů, kteří přijdou o Rio, je olympijský vítěz z Londýna ze závodu deblkanoí na 200 metrů Alexandr Ďjačenko. Ve zprávě antidopingové agentury WADA o státem řízeném dopingu v Rusku a zaměňování pozitivních vzorků za negativní byli jmenováni také mistr Evropy Andrej Krajtor, bronzový olympijský medailista Alexej Korovaškov, Jelena Aňušinová a Natalja Podolská. Mezinárodní federace ICF jim proto v souladu s nedělním nařízením MOV start v Riu zakázala.

Mezinárodní veslařská federace FISA nepustila do Ria tři ruské reprezentanty. Kritériím MOV nevyhověli Anastasja Karabelščikovová, Ivan Podšivalov a Ivan Balandin. Rusům se tak rozpadly posádky obou osmiveslic i čtyřky bez kormidelníka, přičemž náhradníky mohou vybírat pouze z dalších nominovaných lodí.

V Riu se nepředstaví ani moderní pětibojaři Maxim Kustov a Ilja Frolov. Oba vyřadila federace UIPM kvůli tomu, že se jejich jména objevila ve zprávě WADA. Místo Kustova se do soutěže dostal Lotyš Ruslan Nakonečnyj, Frolov byl náhradníkem.

Souhlas ke startu dostali tenisté či judisté

Jak informovala agentura TASS, ruský volejbalový tým přišel před turnajem v Riu o smečaře Alexandra Markina, jenž byl letos suspendován za nález meldonia. Mezinárodní federace FIVB mu sice trest posléze zrušila, ale na hry ho nyní nepustila.

O soutěže v Riu přijde z rozhodnutí mezinárodní federace World Sailing i jachtař Pavel Sozykin. Bronzový medailista z loňského mistrovství Evropy totiž figuroval ve zprávě WADA. Protože závodí v dvouposádkové třídě 470, Ruský olympijský výbor místo něj může povolat náhradníka.

Souhlas s účastí v Riu naopak dostali kompletně ruští tenisté, judisté, lukostřelci, parkuroví jezdci a sportovní střelci. Očekává se, že navzdory škrtům a přísným kritériím vyšle Rusko na hry silný tým v počtu 250 až 300 sportovců.

reklama