Dráhaři Kelemenovi nevyšel po sprintu ani oblíbený keirin, další zlato slaví Brit Kenny

17. 8. 2016 1:01
Český dráhový cyklista Pavel Kelemen odjížděl do Ria jako úřadující mistr Evropy v keirinu, na olympijských hrách ale ambice nenaplnil a skončil na 21. příčce. Z vítězství se raduje Brit Jason Kenny.
Pavlu Kelemenovi se na hrách příliš nevedlo
Pavlu Kelemenovi se na hrách příliš nevedlo | Foto: Reuters

Rio de Janeiro - Dráhový cyklista Pavel Kelemen neuspěl ani v opravné jízdě 1. kola olympijského závodu v keirinu a vystoupení v Riu de Janeiro tak pro něho skončilo neúspěchem. Úřadující mistr Evropy dojel při druhém pokusu o postup poslední stejně jako předtím v rozjížďce a obsadil dělenou 21. příčku. Při třetím startu v Brazílii se i potřetí radoval ze zisku zlata Brit Jason Kenny.

Kelemenovi hry nevyšly

Pětadvacetiletý Kelemen se v Brazílii představil nejdříve ve sprintu, v kterém skončil sedmnáctý, a nedařilo se mu ani v keirinu. "V tom jsem chtěl hlavně uspět, ale když nohy nejsou, tak nejsou. Když mám formu, tak se mi nohy točí samy, ale tady jsem to pořád drhnul, musel jsem do toho dřít a na konec nezbyly síly," řekl Kelemen. "Přípravě jsem věnoval všechno, co šlo, ale bohužel forma sem úplně přesně nepřišla."

V sedmičlenné rozjížďce o dvě postupové příčky na úvod keirinu jel Kelemen za závodníky vedoucí dernou na posledním místě. Po jejím odstoupení v polovině šestého z celkem osmi okruhů sice bojoval o lepší pozici, jenže dopředu se protlačit nedokázal. "Chtěl jsem se natlačit dopředu, ale rozjelo se to hned za dernou a dopředu už jsem se nedostal. S tím už neuděláte nic," řekl Kelemen.

Kelemenovi nevyšly ani opravy

V opravě čtyř jezdců o jedinou postupovou pozici jel dlouho druhý za Kanaďanem Hugem Barrettem. "Kanaďan trošku neumí jezdit na kole. Přestal jet, pak přijel zezadu Awang jak rozjetý vlak. A moje nohy..., nebylo to ono," řekl Kelemen. Favorizovaný Azizulhasni Awang z Malajsie se přes něj přehnal a Kelemen na něj v cíli ze čtvrté příčky ztratil 18 desetin. Před ním byl Kanaďan i Nizozemec Theo Bos.

Z celkem 27 startujících si nakonec vedl nejlépe Kenny. Zatímco jeho parťáka z vítězné britské sestavy v týmovém sprintu a zároveň finálového soupeře ze sprintu jednotlivců Calluma Skinnera rozhodčí nepustili dodatečnou diskvalifikací do semifinále kvůli blokování soupeře, Kenny si počínal skvěle.

Bez sebemenších potíží postoupil do finále, ale podobně se dařilo i Němci Joachimu Eilersovi. Právě úřadující mistr světa měl být pro Brita největší hrozbou. Poté, co ovál opustila derna, se naplno závodilo o medaile až na třetí pokus. Kenny ho zvládl nejlépe. Druhý skončil Nizozemec Matthijs Büchli, bronz si i díky úspěšné opravě proti Kelemenovi vyjel Awang a na Eilerse zbyla až čtvrtá příčka.

Trottová získala druhé zlato

Na skvělou první polovinu omnia, kterou rozjely v pondělí ženy, navázala hlavní favoritka Laura Trottová a získala v Riu druhé zlato. Po triumfu v týmovém stíhacím závodu ještě zvýraznila svou pozici nejúspěšnější Britky historie se čtyřmi nejcennějšími kovy z OH.

Čtyřiadvacetiletá Trottová si vedla suverénně v celém dráhařském šestiboji. Z prvních pěti disciplín tři vyhrála a jednou byla druhá. V bodovacím závodě o délce 25 km na 100 kol sice vyhrála jediný z 10 bodovaných sprintů, ale prémii 20 bodů si připsala i ve chvíli, kdy najela jedno kolo na ostatní a své vítězství si s přehledem pohlídala.

S velkým odstupem 24 bodů za Trottovou, která jich nasbírala celkem 230, získala stříbro Američanka Sarah Hammerová. Stejně jako Britka si zopakovala medailový double z týmové stíhačky a omnia z Londýna - jenže kompletně ve stříbrném provedení, neboť Trottová skončila vždy před ní. Bronz za 199 bodů vybojovala Belgičanka Jolien D'Hooreová.

Ženy dnes jely o medaile také ve sprintu, kde se zlato stalo kořistí Němky Kristiny Vogelové. Ta má v olympijské sbírce zlato (z Londýna) a bronz z týmového sprintu, tentokrát se po finálové výhře ve dvou jízdách nad Britkou Rebeccou Jamesovou radovala z prvního individuální medaile.

Novou šampionku určily dvě mimořádně těsné a dramatické jízdy. První výhru si Vogelová připsala s náskokem pouhých 16 tisícin, ve druhém případě rozhodly o jejím triumfu dokonce jen čtyři tisíciny sekundy.

XXXI. letní olympijské hry v Riu de Janeiro:

Cyklistika - dráhová:

Muži - keirin: 1. Kenny (Brit.), 2. Büchli (Niz.), 3. Awang (Malaj.), 4. Eilers (Něm.), 5. Zapata (Kol.), 6. Zielinski (Pol.), 7. Webster (N. Zél.), 8. D'Almeida (Fr.), ...21. Kelemen (ČR).

Ženy:

Omnium (konečné pořadí po 6 disciplínách): 1. Trottová (Brit.) 230 b., 2. Hammerová (USA) 206, 3. D'Hooreová (Belg.) 199, 4. Ellisová (N. Zél.) 189, 5. Dideriksenová (Dán.) 189, 6. Wildová (Niz.) 183, 7. Mejiasová (Kuba) 173, 8. Edmondsonová (Austr.) 168.

Sprint:

Finále: Vogelová (Něm.) - Jamesová (Brit.) 2:0 (11,237, 11,312),

o 3. místo: Marchantová (Brit.) - Ligtleeová (Niz.) 2:0 (11,237, 11,424).

Další pořadí: 5. Čung Tchien-š' (Čína), 6. Lee Wai Sze (Hongkong), 7. Krupeckaiteová (Lit.), 8. Vojnovová (Rus.).