reklama

Důkazy byly pádnější než před olympiádou v Riu, zdůvodnil předseda Bach verdikt MOV

Thomas Bach Thomas Bach autor: Reuters
MOV v čele s předsedou Thomasem Bachem rozhodlo o vyloučení Ruska z olympijských her v Pchjongčchangu. Podle Bacha se jedná o zcela odlišnou situaci oproti olympiádě v Riu, kde nechal MOV rozhodnutí na jednotlivých mezinárodních sportovních federacích.

Lausanne - Důkazy byly jiné než před loňskou olympiádou v Riu de Janeiro, řekl při odůvodňování dnešního verdiktu výkonného výboru Mezinárodního olympijského výboru jeho předseda Thomas Bach. Loni mělo vedení světového olympismu informace pouze o selhání moskevské antidopingové laboratoře, zatímco tentokrát se jednalo o podvody v olympijské laboratoři.

Rusové jsou rozhořčeni, ozývají se výzvy k bojkotu. Melnikov mluví o ponížení země Rusové jsou rozhořčeni, ozývají se výzvy k bojkotu. Melnikov mluví o ponížení země Čtěte zde

Proto dnes MOV rozhodl o okamžité suspendaci Ruského olympijského výboru a povolil na únorové zimní olympiádě v Pchjongčchangu závodit jen prokazatelně čistým ruským sportovcům pod neutrální vlajkou. Před osmnácti měsíci před olympiádou v Riu nechal rozhodnutí na jednotlivých mezinárodních sportovních federacích. Navzdory vyloučení všech atletů s výjimkou Darji Klišinové a všech vzpěračů v Riu startovalo asi 70 procent členů původně plánované ruské výpravy.

V Pchjongčchangu se v ruských barvách neobjeví žádný. "Před Riem jsme neměli žádnou možnost vyslechnout ruskou stranu a v té době to bylo hlavně o selhání moskevské laboratoře. Teď se jedná o manipulace v olympijské laboratoři. Tehdejší a současné okolnosti jsou naprosto odlišné," řekl Bach.

Zpráva Schmidovy komise přinesla jasné důkazy, jak se v Soči manipulovalo s dopingovými vzorky domácích sportovců. "Jako bývalému sportovci je mi velmi líto všech čistých sportovců, kteří na tuto manipulaci doplatili," poznamenal Bach, který byl na OH 1976 v Montrealu členem vítězného německého družstev v šermu fleretem.

Před výkonným výborem tentokrát situaci vysvětlovala i ruská delegace. "Poskytli jsme jim možnost, aby se vyjádřili. Na tomto zasedání dnes odpoledne se prezident Ruského olympijského výboru omluvil," tvrdil Bach. Šéf Ruského olympijského výboru Alexandr Žukov později oznámil, že se Rusové proti verdiktu odvolají ke sportovní arbitráži CAS.

reklama