reklama

Dvě ženy, dva sny a husí kůže. Puigová je hrdinkou národa, Kvitová si znovu získává náročné Čechy

Monica Puigová na olympijských hrách v Riu. Monica Puigová na olympijských hrách v Riu. autor: Reuters
Petra Kvitová a Monica Puigová se v pátek utkají o postup do finále olympijského turnaje. Uspěje Češka, nebo Portoričanka? Obě tenistky disponují velkou touhou a zápalem, v kariéře proti sobě dosud nehrály.

Rio de Janeiro - Budou stát proti sobě. Pod pěti olympijskými kruhy. V semifinále tenisového turnaje. Jedna bude bránit druhé, aby dosáhla svého velkého snu. Přesto mají něco společného. To, jak se Petra Kvitová a Monica Puigová dívají na reprezentaci své země a na olympiádu jako takovou.

Kvitová - Puigová Kvitová - Puigová Čtěte zde

Obě během uplynulého týdne hned několikrát zmínily "husí kůži". Ta jim naskakuje v Riu de Janeiro pravidelně, v podstatě den co den. A z obou žen tahle evidentní úcta k tradičnímu olympijskému zápolení vytáhla to nejlepší, co se v jejich tenisové výbavě skrývá. 

"Je to olympiádou," vysvětlovala po čtvrteční drtivé výhře nad Ukrajinkou Elinou Svitolinovou česká jednička, proč poprvé v sezoně dokázala vyhrát čtyři zápasy za sebou. 

Olympiáda je nejdůležitější na světě

"Mám z toho extra energii. Nikdy jsem asi nezažila pocit, který mám tady. Když si pro sebe vše analyzuji, chápu, že v životě sportovce je olympiáda nejvíc," dodala Petra Kvitová. Jako by se s Puigovou domluvila. Dvaadvacetiletá Portoričanka mluvila celý týden podobně, možná ještě o něco zaníceněji.

"Olympiáda je pro mě ta nejdůležitější věc na světě. Vždycky jsem o ní snila a to, že se mi to povedlo v tak brzkém věku, je úplně surreálný pocit. Kvůli ničemu na světě bych si ji nenechala ujít. Jsem rozrušená, mám husí kůži, jen na to pomyslím," básnila Puigová ve chvíli, kdy coby první tenisová hráčka z Portorika postoupila na OH mezi šestnáct nejlepších.

Monica Puigová na slavnostním zahájení OH:

To asi ještě netušila, co přijde potom. Čtyřiatřicátá hráčka světového žebříčku v osmifinále rozdrtila hvězdnou Španělku Garbiňe Muguruzaovou 6:1, 6:1. A ve čtvrtfinále stejným výsledkem smetla Němku Lauru Siegemundovou. Senzace byla na světě a Puigová, která je ve své zemi už tak poměrně uctívaná, získala definitivně status národní hrdinky.

Češi si Kvitové často neváží

Tím se mimochodem může v České republice pyšnit i Kvitová. Už jen kvůli dvěma wimbledonským titulům a nezapomenutelné pětileté fedcupové jízdě. Jenže ve středoevropské zemi je to pro špičkového sportovce vždy o něco složitější.

Nároční Češi si Kvitové často dostatečně neváží a dávají jí tvrdě pocítit nelibost s leckdy zhoršenými či nestálými výkony. Teď si je šestadvacetiletá tenistka po delší době získala zpět na svou stranu.

Petra Kvitová a její olympijský tweet:

Nejen skvělými výkony na kurtu, ale především přístupem. Eufemisticky řečeno "se lvíčkem na prsou" totiž Kvitová disponuje koňskou dávkou energie a herního nadšení navíc.

Totéž lze vysledovat u Puigové. "Tady to opravdu není moje práce. Je to pro mou zemi a tomu se nic nevyrovná," přidala Portoričanka další výrok. Mladá vycházející hvězda může získat pro karibský ostrov teprve devátou olympijskou medaili v historii.

Český tenis má jistou medaili z Ria! Šafářová se Strýcovou úchvatně otočily duel, vyhrály i H+H Český tenis má jistou medaili z Ria! Šafářová se Strýcovou úchvatně otočily duel, vyhrály i H+H Čtěte zde

Portorická výprava jako parta přátel

Portoriko přitom není nezávislý stát, patří pod Spojené státy americké. Pro sportovní účely ale může o cenné kovy bojovat odděleně. A Puigová, stejně jako dalších 39 olympijských reprezentantů malé země s necelými čtyřmi miliony obyvatel, nemá dle zasvěcených zdrojů žádný zájem bojovat v barvách USA.

Není divu. Američané vždy na Portorikánce hleděli z patra. Ačkoli jsou občané ostrova zároveň občany Spojených států, nemají tam právo volit.

Nicméně atmosféra v olympijském týmu Portorika je podle výpovědí Puigové podobná jako v tom českém. Podpora ostatních spoluolympioniků je pro ni obrovským motorem. 

Puigová a štěně jménem Rio:

"Je to tak krásné, všichni jsme přátelé. Znám tu každého, chodíme společně na obědy, večere, s holkama děláme dýchánky, kanadské žertíky. Je to velká zábava," pochvaluje si tenistka, která v roce 2014 jako první Portoričanka vyhrála turnaj WTA.

Puigová zkrátka olympiádou žije. V červnu si pořídila štěně, které pojmenovala Rio. Jak příznačné. A teď jí zbývá jediná výhra k postupu do finále "největšího turnaje, jaký existuje". V cestě ale stojí jiná hrdá a rozjetá hráčka, Petra Kvitová. 

reklama