reklama

Dvojnásobný medailista Dostál: Odměním se aspoň šesti pivy

Josef Dostál Josef Dostál autor: ČTK
Josef Dostál je od vzniku samostatné České republiky teprve třetím sportovcem, který má dvě medaile z jedné letní olympiády. Stříbrný a bronzový kajakář se tak zařadil po bok dalšího rychlostního kanoisty Martina Doktora, dvojnásobného vítěz z her v Atlantě, a střelkyně Kateřiny Emmons, která má zlato a stříbro z Pekingu. "Jo? Fakt? Tak to je hustý," komentoval to Dostál.

Vy jste to nevěděl?

"Ne. Ze zimní olympiády mělo docela hodně lidí více medailí. Ale takhle, ty bláho... To je nářez! Budu říkat dědovi, že bude muset chytit dva větší pstruhy než já, aby vedl (smích)."

Když jste vybojoval stříbro na singlkajaku, byl to teď ve finále čtyřkajaku menší stres?

"Určitě. Bylo to dobře i ke čtyráku, můžu se soustředit na individuální výkon a abych se trefoval do záběru klukům a co nejvíc jim pomáhal. Možná i kvůli té první medaili to dneska bylo lepší."

Tým měl potíže kvůli zdravotním problémům Daniela Havla, jak jste to prožíval?

"Já jsem věřil už předevčírem, kdy to ještě bylo špatné, že se dá dohromady. Myslím, kdybychom jeli v jiné sestavě, tak tady stojím bez pódiového umístění."

Doba bronzová pokračuje, Dostál má jako jediný z Ria dvě medaile Doba bronzová pokračuje, Dostál má jako jediný z Ria dvě medaile Prohlédněte zde

Máte od OH v Londýně medaili z každé vrcholné akce...

"Podle mě to je neuvěřitelné. To je dvanáct, třináct, čtrnáct... Popáté. To je obrovský úspěch. Uvidíme, jak to bude probíhat dál, jestli někdo neskončí kariéru."

Také je velmi pravděpodobné, že K4 na 1000 metrů na olympiádě končí a změní se v pětistovku.

"Může se kvůli tomu změnit posádka. Jsou u nás rychlejší kluci na pětistovku, než je tohle složení. Je tam rychlý Radek Šlouf, záleželo by také, jak by si to sedlo. Ale já bych rád zkusil pětistovku na singlu a o ten kilák se budu prát zuby nehty. Vím, že můžu jet na špičce startovního pole na olympiádě i na mistrovství světa. Uvidím, jestli nepřesedlám jenom na singlkajak."

V týmu K4 na 500 metrů byste nechtěl sedět?

"Kdyby se sešla dobrá loď, určitě bych rád jel. Ale za takovéhle situace pravděpodobně ne."

Co vůbec říkáte snaze federace o vyřazení K4 na 1000 metrů na úkor nových disciplín kanoistek?

"Je to trochu škoda, protože má ten sport tradici. Nicméně chápu myšlenky olympismu, že se ženy musí emancipovat i ve sportu. Pětistovka bude zpestření. Na kilák museli mít lidi hlavu, čtyráky jsou letící lodě, nejrychlejší u kanoistiky. Pětistovka bude ještě větší kotel."

Jste zarostlý, neholil jste se z pověrčivosti?

"Je to kvůli formě. Já na moc věcí pověrčivý nejsem, ale kdybych se oholil, tak bych se bál, že si oholím i formu. Normálně rostou klukům na bradě tři fousy a já jsem měl plnovous už od juniorů. Původní myšlenka byla, že budu zastrašovat soupeře, aby si mysleli, že už jsem dospělý. A oni si z toho udělají do kalhot (smích)."

Český čtyřkajak v Riu obhájil bronz, stříbro mu vyfoukli Slováci Český čtyřkajak v Riu obhájil bronz, stříbro mu vyfoukli Slováci Čtěte zde

Co na to vaše přítelkyně?

"Slíbil jsem jí, že to vydržím až domů, ale už mě to strašně rozčiluje."

Po stříbru na singlkajaku jsme slavit nemohl, teď si to vynahradíte?

"Jo. Už to mám úplně přesně naplánovaný. Teď se půjdu potěšit s fanoušky, udělat si nějaká selfíčka, s nimi si to užít. Pak půjdu na oběd, kde se chystá obrovské grilování a dostanu obrovský steak. Pak se trochu vyklidním, půjdu se osprchovat. Pak budou následovat oslavy v Českém domě, kde budu moct konečně zapít pořádně tu stříbrnou medaili. Chci si to užít se dvěma pivy, ale aspoň šesti."

reklama