reklama

Eva má na to, aby obhájila zlato, říká Kraus o Samkové. Ta před olympiádou trénuje i pády

Eva Samková. Eva Samková. autor: SnowNomads
Na minulé olympiádě v Soči sám závodil, do Pchjongčchangu vyrazí Tomáš Kraus jako atašé Českého olympijského výboru a také coby člen týmu Evy Samkové.

Praha - Ve skikrosu se stal Tomáš Kraus dvojnásobným mistrem světa a čtyřikrát vyhrál celkové hodnocení Světového poháru, teď radí snowboardcrossařce Evě Samkové při cestě za obhajobou olympijského zlata. "Má na to, aby zopakovala triumf ze Soči," říká Kraus v rozhovoru pro deník Aktuálně.cz. V Pchjongčchangu bude pozorně sledovat i Nikol Kučerovou, jedinou reprezentantku Česka, která se v Jižní Koreji představí ve skikrosu.

O víkendu se Samková po zranění ramene vrátila do Světového poháru a v Turecku hned triumfovala. Co to napovídá o její formě před olympiádou?

Po dvou zářijových závodech v Argentině, v nichž obsadila sedmé a druhé místo, musela další tři Světové poháry ze zdravotních důvodů vynechat. Poprvé po několika měsících se objevila na startu právě až teď v tureckém Erzurumu, kde zvítězila a v závodě dvojic byla s Hopjákovou spokojena s druhou příčkou. Přitom ji v Turecku zastihla velice smutná zpráva o úmrtí otce. Eva potvrdila, že je úžasně psychicky silnou a velkou bojovnicí. Jinak lze říci, že ve světě snowboardu se toho moc nezměnilo, nikdo nad ostatními nevyčnívá, pole těch nejlepších je vyrovnané.

Jaké bude mít tedy ambice v Pchjongčchangu?

Má na to, aby zopakovala zlatý triumf ze Soči, což ostatně i po dlouhé závodní přestávce potvrdila teď v Turecku. Nebude to však jednoduché, důležitou roli sehraje momentální forma.

A také zdravotní stav, že? Jak je na tom nyní její rameno, se kterým měla trable?

Vcelku dobře, i když po prosincovém zranění operovaného ramene samozřejmě horší než na začátku sezony. Dva týdny musela být v klidu a potom se postupně vracela do částečně omezené a speciálně upravené přípravy bez velké náročnosti. Bez nejmenší nadsázky však lze říci, že technicky i jezdecky je stále na výši.

Jak jste museli měnit původní program?

Bylo nutné se místo závodů soustředit na rehabilitaci a přípravu v Dolní Moravě, kde je vybudována kopie startu olympijské trati. Ten je totiž tak specifický, že je potřeba ho trénovat, stejně jako pády, aby si v jejich případě opět neobnovila zranění ramene.

Jaký má program do odletu na olympiádu?

Před olympiádou se zúčastní už jen jednoho závodu v německém Feldbergu. Nejvíc času stráví v už zmíněné Dolní Moravě.

Ve skikrosu bude v Koreji jedinou českou reprezentantkou Nikol Kučerová. Probíhá její příprava podle představ?

Vstup do sezony jí nevyšel, ve třech závodech skončila v kvalifikaci, ale před Vánocemi na sebe upozornila v italském Innichenu. V závodě Světového poháru skončila šestá a dokázala, že může soupeřit i s těmi nejlepšími skikrosařkami, což je před olympiádou povzbuzující. Navíc je důležité, že cestu do elitní společnosti našla sama.

Má na olympiádě reálnou šanci na umístění v první desítce?

Přestože v průběžném pořadí Světového poháru se pohybuje kolem dvacáté příčky, v Koreji bude rozhodovat okamžitá forma. Navíc skikros je nepředvídatelný sport, může se v něm stát skoro cokoliv, což jsem ve své kariéře poznal hned několikrát. Proto vidím jako reálné, že za příznivých podmínek a okolností může Nikol zopakovat své velice úspěšné vystoupení z Innichenu.

Před dvěma dny jí zemřel tatínek. Vyhrála jsem pro něj, vzkázala Samková po triumfu v závodě SP Před dvěma dny jí zemřel tatínek. Vyhrála jsem pro něj, vzkázala Samková po triumfu v závodě SP Čtěte zde
reklama