Exmistr světa Gay se do Ria podívá alespoň jako člen štafety

12. 7. 2016 8:18
Třiatřicetiletý Gay, dosud druhý muž historických tabulek na stovce časem 9,69 sekundy, na domácí kvalifikaci obsadil páté místo v běhu na 100 metrů a šesté na dvoustovce a do individuálních startů v Riu se nekvalifikoval. Nakonec se však do Brazílie přece jen podívá, a to jako člen americké štafety.
Tyson Gay
Tyson Gay | Foto: Reuters

Eugene - Exmistr světa v běhu na 100 metrů Tyson Gay se podívá do olympijského Ria alespoň jako člen americké sprinterské štafety. Nominací do týmu dostal druhou možnost získat medaili z největší sportovní akce, která mu po diskvalifikaci stříbrného kvarteta USA z Londýna kvůli jeho dopingu ve sbírce chybí.

Třiatřicetiletý Gay, dosud druhý muž historických tabulek na stovce časem 9,69 sekundy, na domácí kvalifikaci obsadil páté místo v běhu na 100 metrů a šesté na dvoustovce a do individuálních startů v Riu se nekvalifikoval. Byl však nominován jako jeden ze šesti možných aktérů týmového závodu.

Gay v roce 2007 vyhrál na MS v Tokiu oba sprinty i štafetu. V dalších letech se potýkal se zraněními, přesto byl ještě o dva roky později na světovém šampionátu v Berlíně druhý na stovce.

Na OH v Londýně byl součástí americké štafety, která obsadila druhé místo za vítěznou Jamajkou. O rok později měl ale na domácím šampionátu pozitivní dopingový test a všechny jeho výsledky od 15. června 2012 byly zpětně anulovány; o olympijskou medaili přišla celá čtveřice.

Dodatečně byl Gay vyškrtnut i ze čtvrtého místa v londýnském finále stovky. Na předchozích hrách v Pekingu po předchozím zranění nepostoupil na stovce ze semifinále a se štafetou nedokončil rozběh.

Americký atletický tým pro Rio čítá 127 jmen, z toho 84 sportovců zažije hry premiérově, 46 členů výběru už má medaili z MS či OH. Prvenství z Londýna budou obhajovat desetibojař Ashton Eaton, dálkařka Brittney Reeseová, tyčkařka Jennifer Suhrová a trojskokan Christian Taylor.