Farah vstoupil mezi legendy a zopakoval na OH double, ovládl i běh na 5000 m

Aktualizováno 21. 8. 2016 7:23
Britský běžec Mohamed Farah udělal další krok k atletické nesmrtelnosti. Na hrách v Riu de Janeiro zopakoval double z Londýna. Po běhu na 10.000 metrů zvítězil i na poloviční trati a jako první britský atlet v historii vybojoval čtvrté olympijské zlato.
Mohamed Farah
Mohamed Farah | Foto: ČTK

Rio de Janeiro - Vytrvalec Mohamed Farah zopakoval na hrách v Riu de Janeiro double z Londýna. Po běhu na 10.000 metrů zvítězil i na poloviční trati a jako první britský atlet v historii vybojoval čtvrté olympijské zlato.

Obhájit olympijské triumfy v těchto disciplínách se v minulosti povedlo jen finské legendě Lassemu Virénovi, který vládl vytrvalcům na hrách v Mnichově v roce 1972 a o čtyři roky později v Montrealu.

"Nemohu tomu uvěřit. Po desítce jsem měl unavené nohy a nevím, jak se mi povedlo dát dohromady. Ukázalo se, že to v Londýně nebyla náhoda," uvedl Farah. "Teď si přeji vidět své děti a pověsit jim ty medaile kolem krku," řekl rodák ze Somálska.

Třiatřicetiletý Farah, který je i pětinásobným mistrem světa, v cílové rovince odolal finiši keňského rodáka v americkém dresu Paula Chelima a vyhrál v čase 13:03,30. Třetí skončil Etiopan Hagos Gebrhiwet.

Trio Etiopanů Gebrhiwet, Dejen Gebremeskel a Muktar Edris vynechalo desítku, aby mělo na kratší trati proti Farahovi výhodu, ale nebylo to nic platné. "Překvapilo mě, jak rychle se běželo. Čekal jsem pomalý závod. Měli plán, chtěli mě utahat, ale když jsem šel dopředu, už jsem před sebe nikoho nepustil," pochvaloval si Farah.

Chelimo byl po doběhu s dalšími dvěma běžci diskvalifikován za předchozí strkanici, takže se na stupně vítězů posunul jiný naturalizovaný Američan Bernard Lagat. Jednačtyřicetiletý rodák z Keni, pro kterou získal olympijské medaile na 1500 metrů už na hrách v Sydney a Aténách, doběhl šestý. Rozhodčí ale po protestu diskvalifikaci Chelima a čtvrtého Mohammeda Ahmeda z Kanady zrušili, takže Lagat byl klasifikován na páté příčce.

Centrowitz ovládl patnáctistovku

Běh na 1500 metrů vyhrál Američan Matt Centrowitz. Vítěz březnového halového mistrovství světa v Portlandu, kde v souboji o zlato porazil Jakuba Holušu, v Riu rovněž uspěl díky drtivému finiši. V takticky vedeném závodu vyhrál výkonem 3:50,00 minuty, což je nejpomalejší čas olympijského vítěze patnáctistovky od her v roce 1932.

Neúspěch v semifinále mohl o to víc mrzet českého rekordmana Holušu, kterému podobné závody s rychlým finišem vyhovují.

Centrowitz zvládl poslední čtyřstovku za 50,62 sekundy a cílem proběhl o 11 setin před obhájcem zlata z Londýna Alžířanem Taufikem Machlúfím, který si v Riu zopakoval druhé místo z osmistovky. Třetí skončil Novozélanďan Nicholas Willis. Centrowitz vyhrál běh na 1500 m jako první Američan od roku 1908.

Závod nezvládl favorizovaný Keňan Asbel Kiprop. Olympijský vítěz z Pekingu a vítěz posledních tří světových šampionátů, který jako jediný v sezoně pokořil hranici 3:30 minuty, doběhl šestý.

Semenyaová se přiblížila k rekordu Kratochvílové

Naopak Caster Semenyaová potvrdila v běhu na 800 metrů roli jasné adeptky na zlato. Mistryně světa z roku 2009 vylepšila stříbrnou příčku z minulé olympiády a časem 1:55,28 překonala vlastní jihoafrický rekord i své letošní světové maximum. Od světového rekordu Jarmily Kratochvílové z roku 1983 dělí pětadvacetiletou půlkařku rovné dvě sekundy.

S více než sekundovou ztrátou na Semenyaovou si doběhla pro stříbro Francine Niyonsabaová z Burundi, třetí skončila dvacetiletá Keňanka Margaret Wambuiová.

Zlata ve skoku vysokém se při své čtvrté účasti na hrách dočkala Ruth Beitiaová a stala se první španělskou olympijskou vítězkou v atletice. Sedmatřicetiletá trojnásobná mistryně Evropy došla bez zaváhání na 197 cm a pak stejně jako tři další soupeřky neuspěla na rovných dvou metrech.

Stříbro získala s jedním neplatným pokusem Bulharka Mirela Demirevová, bronz brala po zdravotních problémech a únorové operaci achillovky dvojnásobná mistryně světa Blanka Vlašičová z Chorvatska. Vedoucí žena letošních tabulek (201 cm) Chaunte Loweová z USA překonala 197 cm až na třetí pokus a zbylo na ni čtvrté místo.

Kvůli zákazu startu pro ruské atlety nestartovaly v Riu obhájkyně zlata z Londýna Anna Čičerovová ani úřadující mistryně světa Marija Kučinová.

Američanky vyhrály štafetu na 4x400 metrů

Již pošesté za sebou vyhrály na OH ženskou štafetu na 4x400 metrů Američanky. Jejich finišmanka Allyson Felixová získala druhé zlato v Riu a šesté celkově. Navíc byla druhá na čtvrtce, na které přidala do své sbírky třetí olympijské stříbro.

V závěrečné atletické disciplíně her na oválu před nedělním maratonem potvrdili Američané roli favoritů ve štafetě na 4x400 m. Arman Hall, Tony McQuay a Gil Roberts připravili pro finišmana LaShawna Merritta dvoumetrový náskok, který olympijský vítěz z Pekingu a bývalý mistr světa na čtvrtce ještě zvýšil a doběhl jako první v čase 2:57,30.

Američané si ve štafetě na 4x400 m připsali už sedmnácté triumf v historii a Merritt po šestém místě na dvoustovce a zisku bronzu na čtvrtce přece jen opouští Rio se zlatem. Druhé skončilo kvarteto Jamajky, třetí doběhli obhájci vítězství z Baham.