Federer získal skoro vše. A co medaile z olympijské dvouhry?

9. 7. 2012 6:00
Posledním chybějícím titulem Rogera Federera je výhra v olympijské dvouhře.
Zažije Roger Federer podobnou radost i za měsíc?
Zažije Roger Federer podobnou radost i za měsíc? | Foto: Reuters

Londýn - Během jedné chvíle získal dva z posledních tenisových rekordů, které ještě neměl ve svém držení.

Nedělní výhrou ve finále dvouhry na Wimbledonu získal brzy jednatřicetiletý švýcarský tenista Roger Federer svůj sedmý titul v All England Clubu, navíc se po více než dvou letech vrátil na pozici světové jedničky, díky čemuž je od pondělí 286. týden na pozici lídra žebříčku ATP.

"Nemůžu být šťastnější"

V obou případech pak vyrovnal rekord Američana Peta Samprasa, svůj idol z dětských let.

"Nemůžu být šťastnější. Je to skvělý pocit být zpátky jako vítěz. A úžasné je, že jsem vyrovnal oba Petovy rekordy, je to můj hrdina," řekl po finálovém zápase s Britem Andym Murraym.

Wimbledonským titulem navíc zvýraznil rekordy, které už měl v držení. Získal 17. titul na grandslamovém turnaji, zúčastnil se 24. finálového zápasu na grandslamu a zahrál si poosmé ve finále Wimbledonu.

Vedle toho drží rekord v počtu nepřetržitých týdnů (237) na postu jedničky, titulů na Turnaji mistrů (6), finálových účastí na grandslamových turnajích v řadě (10) a minimálně pěti finálových účastí na každém grandslamu.

Na OH jde potřetí v roli jedničky

Jeden individuální cíl si však stále ještě nesplnil, dosud nezískal medaili z dvouhry na olympijských hrách.

Při své premiéře na Hrách v Sydney v roce 2000 jí byl nejblíž, v boji o bronz jej však porazil Francouz Arnaud Clement, o čtyři roky později v Aténách už byl světovou jedničkou, ve 2. kole jej však překvapivě vyřadil tehdy osmnáctiletý mladíček Tomáš Berdych.

Na posledních hrách v Pekingu před čtyřmi lety jej ve čtvrtfinále vyřadil Američan James Blake a Federera po turnaji připravil o pozici jedničky jeho vítěz Španěl Rafael Nadal. Federer si spravil chuť alespoň tím, že ve dvojici s krajanem Stanislasem Wawrinkou získali zlaté medaile ve čtyřhře.

Nyní však má vlajkonoš švýcarské výpravy z posledních dvou her šanci na singlovou medaili největší. Turnaj se hraje na jeho nejoblíbenějším povrchu - trávě a navíc v All England Clubu, jehož je králem. A k tomu má v zádech nedělní úspěch a návrat na pozici jedničky.

Podaří se mu roli největšího favorita olympijského turnaje napotřetí splnit?