Fin Niskanen vyhrál lyžařský maraton, Jakš doběhl osmý

Aktualizováno 24. 2. 2018 10:27
Martin Jakš obsadil osmé místo a zaznamenal nejlepší individuální výsledek pod pěti kruhy v kariéře.
Iivo Niskanen v běhu na 50 km na ZOH 2018
Iivo Niskanen v běhu na 50 km na ZOH 2018 | Foto: Reuters

Pchjongčchang - Finský lyžař Iivo Niskanen vyhrál na olympijských hrách běh na 50 kilometrů klasickou technikou a na nejdelší trati vybojoval pro svou zemi první zlato od roku 1960. Stříbro a bronz získali Rusové Alexandr Bolšunov a Andrej Larkov. Martin Jakš obsadil osmé místo a zaznamenal nejlepší individuální výsledek pod pěti kruhy v kariéře. Norové vyšli poprvé v Pchjongčchangu bez medaile.

Rusové v čele s Alexandrem Legkovem zcela ovládli stupně vítězů na padesátce v Soči, ale dopingový skandál jim nedovolil v Koreji medaile obhajovat. S podstatně omlazeným týmem však opět bojovali o zlato a málem se jim to povedlo. Zabránil jim v tom jen šestadvacetiletý Fin Niskanen, který má doma čtyři roky staré zlato z týmového sprintu a teď i nejcennější běžeckou medaili.

Ve třetím ze šesti okruhů vyrazili dopředu Niskanen a Kazach Alexej Poltoranin, který se snažil navázat na slavného krajana Vladimira Smirnova. Ten získal v roce 1994 v Lillehammeru na padesátce dosud jediné zimní zlato pro Kazachstán. Za nimi se vydal v sólové stíhací jízdě Bolšunov. Pole se hodně roztrhalo a tempu nestačili ani favorité jako Nor Martin Johnsrud Sundby a Švýcar Dario Cologna.

Poltoranin, který v této sezoně vyhrál dvě klasické patnáctky v Planici a ve Val di Fiemme, v Koreji šetřil síly na závěrečný závod a jel jen sprinty a štafetu. Tempo ale přepálil a v závěru se propadl až na patnácté místo.

Bolšunov se zavěsil za Niskanena a vzhledem k tomu, že v Koreji získal už dvě stříbra a bronz ze sprintu a ze štafety, měl být ve finiši rychlejší. Jenže Fin si v předposledním okruhu vyměnil lyže, ve sjezdech mu jely očividně lépe a Bolšunov souboj o zlato vzdal ještě před stadionem. V cíli zaostal o osmnáct sekund, jeho krajan Larkov si o více než dvě minuty později dojel pro bronz.

Nestává se často, aby vítěz maratonu začal ujíždět soupeřům už po dvaceti kilometrech, jako to dnes udělal Niskanen. "Nebyla to naše taktika, ale trochu jsem se bál, že začne sněžit, tak jsem vyrazil dříve. Většinou mám problém vystačit se silami až do konce, ale dnes to všechno šlo skvěle. Snad se trenér nebude zlobit, že jsem nedodržel dohodnutou taktiku," usmíval se v cíli.

Zato Bolšunov neskrýval zklamání a vztekle zahodil hůlky. "Tohle mohl být můj závod. Měl jsem na to, abych vyhrál. Ale udělal jsem taktickou chybu, když jsem si nevyměnil lyže. Na těch sjetých jsem ve finiši neměl šanci," uznal po závodě stříbrný Rus.

Nejlepší z českých běžců Jakš se po většinu závodu pohyboval kolem dvacátého místo, ale v závěru měl víc sil než soupeři před ním. Osmým místem o jednu příčku vylepšil svůj výsledek ze skiatlonu. Až za ním doběhli například hrdina první poloviny závodu Poltoranin nebo zlatý z patnáctky Cologna.

Muži - 50 km klasicky:

1. Niskanen (Fin.) 2:08:22,1, 2. Bolšunov -18,7, 3. Larkov (oba OSR) -2:37,5, 4. Harvey (Kan.) -2:43,6, 5. Sundby -2:43,7, 6. Holund (oba Nor.) -2:50,1, 7. Rickardsson (Švéd.) -3:50,4, 8. Jakš (ČR) -4:10,5, 9. D. Cologna (Švýc.) -4:21,1, 10. Iversen (Nor.) -4:36,9, …41. Razým -13:44,7, 55. Knop -20:58,8, Rypl (všichni ČR) nedokončil.