Fotbalistky USA vyhrály potřetí v řadě olympijský turnaj

9. 8. 2012 23:00
Americké fotbalistky se sbíhají kolem brankářky Hope Soloové
Americké fotbalistky se sbíhají kolem brankářky Hope Soloové | Foto: Reuters

Londýn - Americké fotbalistky porazily ve finále olympijského turnaje Japonsko 2:1 a potřetí v řadě dokázaly vybojovat zlaté medaile.

Soupeřkám oplatily porážku z loňského finále mistrovství světa díky dvěma brankám Carli Lloydové, která rozhodla v prodloužení i finále v Pekingu.

Bronz vybojovaly gólem v nastavení Kanaďanky, které zdolaly Francii 1:0.

Hráčky USA se dostaly do finále na všech pěti dosavadních olympijských turnajích a jen v roce 2000 se musely spokojit se stříbrem.

Japonsko zlepšilo čtvrté místo ze Sydney a medaile získalo poprvé.

Úvody poločasů pro Američanky

Američanky šly bleskově do vedení, již v osmé minutě zužitkovala Lloydová hlavou centr Alex Morganové.

V dalších šancích pokusy zastavovaly tyče. Zákrok brankářky Hope Solové vytěsnil na břevno pokus Juki Ogimiové, podobně dopadl i lob Šinobu Ohnové.

Na druhé straně zastavila tyč další pokus aktivní Lloydové.

Třicetiletá hráčka Atlanty přece jen pojistila vedení svého týmu devět minut po poločase, když poslala nechytatelnou střelu z hranice pokutového území a vstřelila svůj čtvrtý gól na turnaji.

Za devět minut snížila Ogimiová, ale ani ofenzivní střídaní trenéra Noria Sasakiho už srovnání nepřinesla.

Šťastný bronz pro Kanaďanky

Duel sledovalo na stadionu ve Wembley 80.203 diváků, kteří vytvořili rekordní olympijskou návštěvu na ženském fotbale.

Dosud byl nejúspěšnější zápas Amerika - Čína v roce 1996 v Atlantě, který zhlédlo 76.481 fanoušků.

Kanaďanky po kontroverzní semifinálové porážce 3:4 s USA byly dlouho v duelu o třetí místo horším týmem.

Po opatrné první půli byly v té druhé pod trvalým tlakem a zachránila je tyč i břevno.

Když už se blížilo prodloužení, v poslední minutě nastavení střelou z voleje rozhodla Diana Mathesonová.