FOTO Třicet příběhů olympijského Londýna. Na ty nezapomenete

FOTO Třicet příběhů olympijského Londýna. Na ty nezapomenete
Největší skandál: Badmintonistky. V turnaji badmintonistek, jehož systém byl nastaven tak, že některé týmy raději chtěli prohrát (a podle toho také hrály), aby dostaly v play off slabší soupeře, došlo k patrně největšímu skandálu (snad s výjimkou čertvě odhaleného dopingu vítězky zlaté medaile Naděždy Ostapčukové). Pro „ulejvání“ - čili záměrnou snahu prohrát - tak byly z Her vyloučeny čtyři ženské badmintonové páry, včetně úřadujících mistryň světa. Wang Siao-li, Jü Jang poté následně oznámily konec kariéry. "Podobné chování se neslučuje s olympijskými hodnotami. Tleskáme federaci, že se rozhodla jednat rychle a nekompromisně," uvedl mluvčí Mezinárodního olympijského výboru Mark Adams. "Dobře jim tak. Nejde dovolit hráčům takhle zneužít systém turnaje," přidal viceprezident MOV a bývalý předseda badmintonové federace Craig Reedie. "Sport je o soutěživosti. Jakmile o ni přijde, tak ho nemá smysl dělat," dodal.
Historický úspěch: Michael Phelps. Nebyl sice tak suverénní jako v Pekingu, nicméně i tak získal čtyři zlaté medaile (šest cenných kovů celkem) a s dvaadvaceti medailemi z olympiád se stal nejúspěšnějším sportovcem všech dob. Na dalších Hrách v Riu de Janeiru už se plavecká legenda ale nepředstaví. „Skončil jsem,“ prohlásil suše Phelps po posledním závodě.
Největší podezření: Jie Š'-wen. Když šestnáctiletá Číňanka Jie Š'-wen zaplavala poslední padesátku polohovky rychleji než hvězdy americké reprezentace Ryan Lochte a Michael Phelps, bylo z toho pořádné pozdvižení. Nejedni přitom zmiňovali dopingová podezření, nicméně podle testů vše bylo v pořádku. Pochybnosti ale zůstaly. „Ten výkon je opravdu nenormální, ale o příčinách můžeme jen spekulovat... Velkých plaveckých akcí už se nějaký čas zúčastňuje, to znamená, že se už opakovaně musela podrobit systému dopingových kontrol. A je zjevné, že jí nic nenašli. Nabízí se varianta, že Číňani vyvinuli něco speciálního, ale to jsou opravdu jen spekulace..." řekla Aktuálně.cz například plavecká trenérka Markéta Kaplanová.
Nejdivočejší oslavy: Robert Harting. Ve velkém stylu slavil své zlato německý diskař Robert Harting. Nejdřív si roztrhal dres, poté řval jako tur a nakonec skákal pořadatelům přes připravené překážky s vlajkou nad hlavou. To ale nebylo vše. 126kilový pořízek se poté s kumpány z reprezentace opil natolik, že v nočním Londýně usnul na lavičce a byl okraden o všechno, co měl v tu chvíli u sebe. Medaile naštěstí diskaři obdrželi až následující den.
Foto: Reuters
Reuters Jakub Šafránek Reuters, Jakub Šafránek, CPA - Eduard Erben
13. 8. 2012 12:30
Podívejte se v galerii Aktuálně.cz na třicet nejzajímavějších příběhů, které přinesly XXX. letní olmpijské hry v Londýně 2012.
 

Právě se děje

Další zprávy