reklama

Gebas v rozjížďkách bojoval i s větrem. Teď to bude jiný závod, hlásí před bitvou o medaile

Vítězslav Gebas Vítězslav Gebas autor: Reuters
Probojoval se na svou první olympiádu až ve 32 letech, ale mohl vypadnout už na začátku. Singlkanoista Vítězslav Gebas proklouzl do olympijského semifinále vodního slalomu až z posledního postupového místa, v úterý ale chce zlepšit výsledek a rozdat si to s ostatními o medaile.

Rio de Janeiro - Bylo to větší drama, než sám předpokládal, ale nakonec singlkanoista Vítězslav Gebas proklouzl z posledního postupového místa do úterního semifinále olympijských her v Rio de Janeiru, které zahájí první jízdou. Už teď ví, že to bude úplně o něčem jiném než v neděli.

Program, výsledky a medaile. Desátou a poslední českou medaili získal Kulhavý Program, výsledky a medaile. Desátou a poslední českou medaili získal Kulhavý Prohlédněte zde

"Z postupu mám samozřejmě radost, ale to, že to bude po takovém průběhu, jsem na OH nečekal. I když je pravda, že v kvalifikacích se obvykle vůbec necítím dobře, a kdo mě nějaký ten pátek sleduje, tak ví, že je pro mě takovýto průběh celkem standardem," ohodnotil rozjížďky své první olympiády v rozhovoru pro Aktuálně.cz Gebas.

V první jízdě mu způsobily problémy branky 15 a 16, kdy se musel vracet zpátky, aby obě projel. I na druhý pokus měl problém a ztratil přes deset vteřin, ale i tak do první čtrnáctky pronikl.

Program hodně ovlivnil vítr, kvůli kterému organizátoři posunuli start o hodinu. "Závod kvůli větru sice posunuli o hodinu, nicméně to pustili a foukalo stále, sice ne tolik, ale zase chodily takové poryvy. Jeden z nich mě trochu rozhodil před protivodnou brankou číslo 8, kterou jsem taky zajel pěkně blbě a způsobilo mně to další změny nájezdů na následujících bránách," povzdychl si dvaatřicetiletý český slalomář s tím, že se ale nechce nijak vymlouvat.

"Tak to prostě někdy je, je to venkovní sport a jsme na to zvyklí, prostě ne vždy se daří tak, jak si to člověk namyslí nebo na co má. Semifinále se jede od nuly a hlavně je to už jiný závod a s jinou tratí," dodává.

Pro semifinále a finále totiž organizátoři přesadí brány a pojede se jinak. Na kanálu už ale Gebas strávil spoustu hodin na to, aby nějak řešil, co mu bude sedět.

"Že jedu první? Můžu dřív na svačinu"

"Když jsem na kanále jezdil poprvé, tak mi to nesedělo, střídají se zde hodně lehká místa s hodně těžkými, která se dost mění. Teď ale jde spíš o to, zda mi sedne kombinace branek, kterou stavitelé postaví. Podobný kanál asi u nás v České republice nenajdete, spíš je to taková kombinace kanálů v Budějovicích, Veltrusech a na Trnávce," uvádí pro ilustraci Gebas.

Ve čtrnácti začal, ve dvaatřiceti jede na svou první olympiádu. Jak vodák Gebas dře kvůli svému snu Ve čtrnácti začal, ve dvaatřiceti jede na svou první olympiádu. Jak vodák Gebas dře kvůli svému snu Prohlédněte zde

Teď myslí jen na jedno, aby v semifinále vylepšil výsledek a postoupil do finále, kam jde deset závodníků. "Teprve tam půjde o medaile a jede se zase od nuly. Bude to o tom si to ráno zase dobře namyslet, pak převést na trať a doufat, že vyjde v problémových místech voda."

Jelikož byl v kvalifikaci na posledním postupovém místě, vyrazí do semifinále jako první, jako moc velkou výhodu to ale nevidí. "Určitě v tom, že to budu mít první za sebou a budu moct na svačinu," vtipkuje. "Pokud nezačne třeba v půlce závodu foukat, tak to zase taková výhoda není, všichni musí podat nový výkon na vysoké úrovni, pokud chtějí do finále," řekl.

Favorité v bojích o cenné kovy jsou ale někde jinde. V kvalifikaci jel nejlépe stříbrný z Londýna Němec Sideris Tasiadis, o slovo se určitě bude chtít přihlásit i Brit David Florence, který už má dvě olympijská stříbra ze singlu i deblkanoe.

Český reprezentant tedy rozjede semifinále singlkanoistů v 18:30, finále je naplánované zhruba na 20:10. Závod budete moci sledovat v naší online reportáži.

reklama