reklama

To je smůla! Gebasovi chybělo k bronzu 13 setin, Slováci mají stříbro

Vítězslav Gebas během své finálové jízdy. Vítězslav Gebas během své finálové jízdy. Foto: ČTK
Česká olympijská výprava v Riu stále čeká na svou první medaili. Kanoista Vítězslav Gebas skončil ve finále kategorie C1 na čtvrtém místě. Vyhrál Francouz Denis Gargald Chanut, stříbro bere Slovák Matej Beňuš a bronz si vyjel Japonec Takuja Haneda.

Rio de Janeiro - Tak málo chybělo a český výprava měla první olympijskou medaili. Český singlakonoista Vítězslav Gebas předvedl ve finále slalomu opět čistou jízdu, ale bronz mu nakonec utekl o 13 setin sekundy. Vyhrál Francouz Denis Gargald Chanut, stříbro bere Slovák Matej Beňuš a bronz si vyjel Japonec Takuja Haneda.

Program, výsledky a medaile. Desátou a poslední českou medaili získal Kulhavý Program, výsledky a medaile. Desátou a poslední českou medaili získal Kulhavý Prohlédněte zde

"Úspěch to je, ale..." ušklíbl se po závodu Gebas. Logicky se jeho pocity mísily. Ve dvaatřiceti letech byl na své první olympiádě, nepatřil mezi favority a stejně o medaili bojoval. "Když se na to podívám za čas, asi budu rád, ale medaile to není. Dneska na ni bylo. Fakt. Je to škoda," prohlásil.

Český reprezentant vyrazil do závodu jako šestý v pořadí, nejprve zaváhal v horní části, kdy se mu nepovedl rychlý odjezd z branky číslo čtyři, ve dole ale zrychlil a jeho čas 97,57 stačil v tu chvíli na třetí místo za Beňušem a Hanedou.

Všechny ale pak přeskočil Gargald Chanut, mistr světa z roku 2011, a odsunul tak Gebase na čtvrté místo. Slovenská výprava tak díky Beňušově stříbru získala vůbec první cenný kov na olympiádě. Ta česká naopak bere po Davidovi Kosteleckém v trapu druhé čtvrté místo ve dvou dnech.

O medaili kov přišel v první protivodné brance. Dostal se tam totiž blízko levé tyče, musel udělat záběr navíc a ještě k tomu přes ruku. "Přišel proud, musel jsem o jeden záběr nahoru a dole mi to chybělo. Musel jsem něco vymyslet, jinak by byl šťouch. Vyřešil jsem to dobře," uvedl.

Pro Gebase je to nejlepší výsledek na velké akci. Na mistrovství světa, kde je větší konkurence než na olympiádě, je jeho maximem jedenáctá příčka z roku 2013.

"Šel jsem do toho se vším víc, s větší intenzitou, pozorností. Rozhodně to nebylo, že bych to jistil," řekl Gebas. Za cílem si hned řekl, že "to smrdí" nepopulární pozicí. "A taky že jo. A říkal jsem si, že bych snad byl radši, kdyby mě někdo sundal. Ale...," dodal Gebas.

reklama