Generálku na OH v San Sebastiánu vyhrál po úniku Mollema, Kreuziger dojel dvaadvacátý

30. 7. 2016 18:18
Cyklisté si v závodě kategorie World Tour Clásica ve španělském San Sebastiánu naposled zazávodili před nadcházejícími olympijskými hrami v Riu de Janeiru. Generálka nejlépe vyšla Nizozemci Baukemu Mollemovi. Nejlepší Čech v závodě Roman Kreuziger dojel na 22. místě.
Bauke Mollema
Bauke Mollema | Foto: Reuters

San Sebastián - Závod kategorie World Tour Clásica San Sebastián, jenž byl pro hodně cyklistů generálkou na olympijské hry v Riu de Janeiro, vyhrál po sólovém úniku Nizozemec Bauke Mollema. Nejlepší z tria Čechů na startu Roman Kreuziger obsadil 22. místo.

Mollema byl členem skupinky, jež dostihla v posledním stoupání uprchlíka Joaquíma Rodrígueze ze Španělska, a v následném sjezdu se sám vydal do úniku. Do cíle po 220 km dojel s šestnácti sekundovým náskokem před Francouzem Tonym Gallopinem, který ve spurtu o druhé místo porazil domácího Alejandra Valverdeho. Zkušený Španěl vyhrál v San Sebastiánu v roce 2014, kdy byl Mollema druhý.

Mollema si po Tour spravil chuť

Pro jezdce týmu Trek-Segafredo byl dnešní triumf zadostiučiněním po zklamání z Tour de France, kde v 19. etapě po pádu ztratil celkové druhé místo a nakonec skončil jedenáctý.

"Jsem strašně šťastný. V posledních dnech Tour jsem byl hodně zklamaný, ale zareagoval jsem dobře a dostal jsem se z toho. Ukázal jsem, že mám dobrou formu a mohu hledět s nadějí k olympijskému závodu," řekl devětadvacetiletý Mollema po svém prvním vítězství v klasice World Tour.

Desátý muž z Tour Kreuziger se na závod těšil a doufal, že naváže na druhé místo z roku 2009 či třetí z roku 2013, ale v posledním prudkém stoupání na nejlepší nestačil. Do cíle dojel mistr republiky jako nejlepší muž stáje Tinkoff dvaadvacátý s odstupem 50 sekund.

Olympionik Zdeněk Štybar byl osmadvacátý o dalších 12 sekund zpět, jeho kolega z týmu Etixx-Quick-Step Petr Vakoč skončil pětatřicátý se ztrátou 1:28.

Závod s hromadným startem na OH v Riu s českým kvartetem Štybar, Vakoč, Jan Bárta, Leopold König se jede přesně za týden v sobotu 6. srpna.

Cyklistický jednorázový závod Clásica San Sebastián (WorldTour) - 220,2 km:

1. Mollema (Niz./Trek-Segafredo) 5:31:00, 2. Gallopin (Fr./Lotto), 3. Valverde (Šp./Movistar) oba -16, 4. Rodríguez (Šp./Kaťuša) -22, 5. Van Avermaet (Belg./BMC), 6. Brambilla (It./Etixx-Quick-Step), 7. S. Yates (Brit./Orica), 8. Slagter (Niz./Cannondale), 9. Roche (Ir./Sky) všichni -34, 10. Devenyns (Belg./IAM) -37, ...22. Kreuziger (ČR/Tinkoff) -50, 28. Štybar -1:02, 35. Vakoč (oba ČR/Etixx-Quick-Step) -1:28.