reklama

Haló, tady Putin. Ruským hokejistům blahopřál prezident, trenérovi volal přímo na střídačku

"Rusko, náš posvátný stát." Po finálovém thrilleru si hráči sborné zazpívali na zapřenou hymnu Prohlédněte si fotografie z dramatického finále olympijského turnaje v Pchjongčchangu, v němž ruská sborná odvrátila překvapivý triumf Němců a po 26 letech vyhrála ZOH. Foto: Reuters
Vítězové olympijského turnaje se rozhodli už dopředu, že poruší pravidla o neutralitě.

Pchjongčchang - Ruští hokejisté oslavili zisk zlata v Pchjongčchangu po svém. Při medailovém ceremoniálu si z plných plic zazpívali ruskou hymnu, zatímco halou zněla kvůli sankcím vůči ruské výpravě ta olympijská. Kouč Oleg Znarok se přímo na střídačce dočkal prostřednictvím mobilního telefonu gratulace od ruského prezidenta Vladimira Putina.

Kapitán Pavel Dacjuk a spol. dobyli pro sbornou díky vítězné trefě Kirilla Kaprizova do sítě Německa v 70. minutě utkání deváté olympijské zlato. Tentokrát ale jako mužstvo olympijských sportovců z Ruska (OSR), jež mohlo po odhalení rozsáhlého dopingu v ruském sportu startovat v Koreji pouze pod neutrální olympijskou vlajkou a jiným názvem.

Rusové se snažili dosáhnout zvratu alespoň kvůli dnešnímu závěrečnému slavnostnímu zakončení her, aby tak mohli na ceremoniálu pochodovat pod svou vlajkou. Mezinárodní olympijský výbor ale rozhodl, že trest pro ruské olympioniky za dopingový skandál zůstává v platnosti. Naděje Rusů na ukončení suspendace zhatily především pozitivní dopingové testy curlera Alexandra Krušelnického a bobistky Naděždy Sergejevové v průběhu her.

Hvězdný útočník a asistent kapitána Dacjuka Ilja Kovalčuk připustil, že tým byl pro případ výhry dopředu domluvený, že dá ruskou hymnou najevo nesouhlas se všemi okolnostmi, ačkoli jejím zpěvem na sportovišti porušil pravidla o neutralitě. Ta byla nastavena, aby mohli ruští sportovci v Pchjongčchangu vůbec usilovat o medaile.

"Věděli jsme, že to uděláme, když vyhrajeme," řekl historicky nejlepší střelec ruského hokeje pod pěti kruhy. "Moc to pro nás znamená, vždyť jsme nevyhráli od olympiády v roce 1992. A to už je nějaká doba… Tohle byl náš sen. A můj sen od mých pěti let, kdy jsem začal s hokejem. Je to skvělé, úžasný pocit," dodal Kovalčuk.

"Je to ohromný moment a my jsme všichni moc šťastní. V pondělí budou možná v Rusku prázdniny. Je skvělý pocit, když uděláte něco takového pro svou zemi," prohlásil Dacjuk, jenž dal celkovým triumfem se spoluhráči zapomenout na propadák v Soči před čtyřmi lety. Rusové doma moc toužili vyhrát, jenže před Putinovými zraky je už ve čtvrtfinále vyřadilo z bojů o medaile Finsko.

Sloužím vlasti, salutoval Znarok

Právě Putin, který je velkým hokejovým fanouškem, byl také prvním gratulantem. Volal brzy po skončení zápasu a trenér Znarok věděl, že telefonát z tohoto čísla musí i přes mimořádné okamžiky přijmout. Bylo patrné, že jeho družný hovor se docela protáhl.

"Volali i premiér Dmitrij Medveděv a předseda Ruského olympijského výboru Alexandr Žukov. Bylo to od nich velmi pěkné, všichni gratulovali," řekl Znarok. "Sloužím vlasti!" zasalutoval.

Ruští hokejisté se o rozhodnutí MOV dozvěděli krátce před finálovým duelem. "Brali jsme to ale v klidu. Rusko v nás věří. Na těchto hrách jsme i tak byli jako jeden tým, pro který platilo 'jeden za všechny, všichni za jednoho'. A tak jsme také vystupovali," doplnil Znarok.

Hrát za svou zemi je důležitější než Stanley Cup, prohlásil Dacjuk

V klidu ale rozhodně nebyl při samotném finále. "I když jsem byl schovaný za svou maskou, byl jsem nervózní. Jen jsem to nechtěl hráčům ukazovat. Těžko vyjádřit, jak mi bylo za stavu 2:3, kdy jsme navíc museli do čtyř. Tam se počítala každá milisekunda. A já měl štěstí, že jsem udělal ve správný čas ta správná rozhodnutí," prohlásil Znarok. "Zlatá medaile je odpovědí na všechny otázky. Tohle byl nejdůležitější zápas mého života," dodal.

Dacjuk rozšířil po triumfu v Pchjongčchangu Triple Gold Club, v kterém jsou držitelé zlatých medailí z olympijských her, světových šampionátů a zároveň prstenů za vítězství ve Stanleyově poháru. Devětatřicetiletý hráč Petrohradu a bývalý dlouholetý tahoun Detroitu vstoupil do vybrané společnosti jako 28. hokejista.

Dacjuk získal Stanleyův pohár s Detroitem v letech 2002 a 2008, mistrem světa se stal před šesti lety v Helsinkách. "Hrát za svou zemi je důležitější než vyhrát Stanley Cup. Také je to skvělý pocit, ale můj sen se splnil až dnes. Teď už žádné další nemám," porovnával Dacjuk.

Němci byli 56 vteřin od senzačního triumfu. Nakonec však trefil Rusům zlato v prodloužení Kaprizov Němci byli 56 vteřin od senzačního triumfu. Nakonec však trefil Rusům zlato v prodloužení Kaprizov Čtěte zde
reklama