reklama
17:30 • OH 2016 • Cyklistika - cross country

Živě: Desátou českou medaili vybojoval stříbrný Kulhavý

Výsledky

1. Nino Schurter (Švýcarsko) 1:33:28
2. Jaroslav Kulhavý (Česká republika) +0:50
3. Carlos Coloma Nicolas (Španělsko) +1:23
...
14. Ondřej Cink (Česká republika) +4:50
22. Jan Škarnitzl (Česká republika) +7:43

Dobrý den, vítejte u online přenosu ze závodu cyklistů na horských kolech v brazilském Rio de Janeiru. Posledními třemi českými sportovci, kteří zasáhnou do olympijského dění, v něm budou Jaroslav Kulhavý, Ondřej Cink a Jan Škarnitzl.

Cyklistika si na závěr olympijského programu nechala velmi zajímavou disciplínu cross-country, která bude atraktivní i z českého pohledu. Zlatou medaili z Her v Londýně totiž obhajuje Jaroslav Kulhavý, jedenatřicetiletý rodák z Ústí nad Orlicí. Mimo něj se v závodě v národním dresu objeví také Ondřej Cink a Jan Škarnitzl. Zajímavá bude i účast Slováka Petera Sagana, který na pár dní vyměnil svoji silničku za horský speciál a pokusí se překvapit. Největšími vyzyvateli Kulhavého v boji o jednu z posledních sad medailí by měli být Francouz Julien Absalon a Nino Schurter ze Švýcarska.

MS horská kola NMnM 2016 MS horská kola NMnM 2016 | Foto: Dalibor Sosna

Jaroslav Kulhavý bude dnes chtít navázat na největší úspěch kariéry z roku 2012, kdy těsně před cílem překonal Nina Schurtera a získal zlatou olympijskou medaili. Na začátku letošního roku se potýkal se zlomeninou ruky, vzrůstající formu ale potvrdil stříbrem na domácím mistrovství světa v Novém Městě na Moravě. V Riu jej před dvěma dny postihla nešťastná nehoda, která snad nebude mít vliv na jeho dnešní výkon.

Druhý český reprezentant Ondřej Cink touží v 25 letech proniknout do absolutní špičky a rozbít trojici velikánů Kulhavý, Schurter a Absalon. Před čtyřmi lety v závodě pod pěti kruhy zajel 14. místo. Od té doby prošel velkým zlepšením, loni překvapivě získal bronz na MS a letos na něj navázal v Novém Městě čtvrtou příčkou.

Ready for the big day!!! Tomorrow is Olympic race!!! #czechteam🇨🇿 #forrio2016🇧🇷 #olympicgames #racing

Fotka zveřejněná uživatelem Ondřej Cink (@ondrejcink),

Posledním Čechem ve startovní listině je s číslem 25 Jan Škarnitzl. Na domácím světovém šampionátu jej z boje o elitní desítku vyřadil technický problém, dnes určitě nebude chtít být pouze do počtu. Příslušnost třicetiletého závodníka k širší světové špičce dokumentuje dvanáctá pozice z Londýna.

Možnost získat vytoužené zlato dnes motivuje k výkonu Nina Schurtera, který by měl večer nést švýcarskou vlajku na slavnostním zakončení olympijských her. Ve svých třiceti letech na největším sportovním svátku planety dosud vybojoval stříbro v Londýně a bronz v Pekingu, mistrovství světa opanoval už pětkrát. Celou letošní přípravu tak směřoval k dnešnímu dni.

V popředí se bude chtít pohybovat také Julien Absalon, jenž pro Francii získal dvě zlata v Aténách a Pekingu. V Novém Městě dorazil v červnu do cíle třetí, v kariéře vyhrál celkem 32 závodů světového poháru.

Obrovským otazníkem dne je Peter Sagan ze Slovenska, jeden z nejlepších světových silničních cyklistů, který na horských kolech závodil v rané fázi kariéry. Od té doby stačil pětkrát ovládnout bodovací soutěž na Tour de France a zvítězit v 11 etapách na Grand Tour. V Riu by v silničním závodě zřejmě neměl příliš šancí, a tak se rozhodl pro přihlášku do cross-country. Přečtěte si další zajímavosti a ohlasy ještě před startem, který je naplánován na 17:30.

Celkem čtyřicet devět bikerů čeká pravděpodobně sedm náročných okruhů v parku Deodoro. Počasí dnes v Rio de Janeiru není ideální, je spíše pod mrakem a trať může být mokrá. Situace se však může ještě změnit. Věřme, že desátou českou medaili z letošní olympiády přidá jeden z Čechů, Jaroslav Kulhavý pro to slibuje udělat vše.

Ženy absolvovaly svůj závod v cross-country včera, skvělý výkon podala na 5. místě Kateřina Nash.

Cyklisté se pomalu rovnají v prostoru startu, závod za malou chvíli začne.

Zaváděcí kolo měří 570 metrů, poté se bikeři vydají na sedm okruhů o délce necelých 5 kilometrů.

START

Poslední cyklistický souboj na letošní olympiádě odstartoval!

START

Nejlépe začal italský závodník Fontana. Neuvěřitelný start z poslední pozice má za sebou Peter Sagan, posunul se už do elitní desítky.

1/7

Po zaváděcím okruhu vjíždí Fontana do prvního ze sedmi kol, těsně za ním zbytek startovního pole.

1/7

Poprvé se dnes projíždí rozdvojenou pasáží těsně pod startu, Jaroslav Kulhavý se pohybuje na konci první desítky. Na úplném čele stále Fontana, následuje ho Nino Schurter a Peter Sagan.

1/7

Jaroslav Kulhavý si uvědomil, že si nesmí nechat odjet úplné čelo, a zrychlil. Jede na osmé pozici v oblasti nazvané "Rio 40 degrees".

1/7

Nino Schurter předjel Fontanu a vytvořil si malinký náskok.

1/7

Třetí stále šlape Peter Sagan, který po startu využil své výbušnosti. Tento muž překvapil už několikrát, co si nachystal na dnešek?

1/7

Náročné stoupání na měkkém podkladu poprvé výrazně prověří vrchařskou formu bikerů, Marco Fontana slezl z kola a chvíli běžel. Kulhavý stále ztrácí zhruba deset vteřin.

Petr Havlíček
21. 8. 2016
reklama