reklama

I když je Bára uličnice, přál bych si, aby pokračovala, říká kouč Špotákové

Barbora Špotáková Barbora Špotáková autor: Reuters
Barbora Špotáková ukázala, že stále patří v oštěpařském sektoru mezi ty nejlepší světové atletky. I proto by byl její trenér Rudolf Černý rád, kdyby se Špotáková rozhodla pokračovat v kariéře. Pětatřicetiletá oštěpařka ale mluví o druhém potomkovi.

Rio de Janeiro – Napětí u trenéra Rudolfa Černého vystřídalo uvolnění a radost. Kouč Barbory Špotákové si myslel, že jeho svěřenkyně bude ve finále olympijských her házet dál, takže se o medaili hodně strachoval. "Chybělo jí asi větší uvolnění," řekl po bronzovém závodu v Riu Černý.

Program, výsledky a medaile. Desátou a poslední českou medaili získal Kulhavý Program, výsledky a medaile. Desátou a poslední českou medaili získal Kulhavý Prohlédněte zde

Trénoval ji 11 let, než se na podzim roku 2010 rozešli. Pod jeho vedením vyhrála olympiádu v Pekingu 2008, nedlouho poté hodila světový rekord a rok před tím se stala mistryní světa v Ósace. Pak se jejich cesty na pět let rozešly, od Jana Železného se ale Špotáková po ročním intermezzu bez trenéra k Černému vrátila. A nyní slaví další společný úspěch.

"Už jsem ji viděl házet líp, i podle toho, jak házela při rozcvičení," uvedl Černý. "Ale tak to na velkých závodech bývá, zaplaťpánbůh, že to stačilo," řekl s úlevou. První finálový hod se Špotákové moc nepovedl a také další průběh soutěže byl bojem doslova o centimetry. "Nebylo to o dvou třech holkách jako kdysi, klidně mohlo vyhrát osm holek," prohlásil.

Po třetí sérii Špotáková věděla, že se musí zlepšit. I proto se šla k trenérovi poradit. "Posouvali jsme rozběh tam a zpátky," uvedl Černý. Už se ale jednalo spíš o psychickou pomoc. "V té chvíli se už moc o závodu mluvit nedá. Když se tam člověk postaví, tak se mu zatmí a je schopný vnímat jednu věc," řekl trenér.

Nešla na operaci a vyplatilo se

Černému se po zisku medaile spíš ulevilo, než aby křepčil. I kvůli Špotákové, která neměla lehký rok se zlomeninou nohy. "Poslední dva roky se jí nedařilo, a když už jsme nějak dojeli přípravu, tak se blbě zranila. Pak se ještě trošku potloukla jednou. Ona je taková trošku uličnice," prozradil Černý.

Komu děkovat za bronz Špotákové? Plyšovému medvídku Pídovi, mému talismanu, smála se bronzová Bára Komu děkovat za bronz Špotákové? Plyšovému medvídku Pídovi, mému talismanu, smála se bronzová Bára Čtěte zde

Špotáková se neupíná pouze k oštěpu a není na sebe přehnaně opatrná. "Člověk nemůže říkat: Hlídej se, nic nedělej. Tam jde spíš o to, aby byla psychicky v pohodě. Nemůžu jí bránit v aktivitách. Když nebude hrát tenis nebo něco jiného, tak jí nebude bavit život. Potřebuje to," uvedl Černý smířeně.

Dvojnásobná olympijská vítězka má svou hlavu. Je trochu tvrdohlavá, ale schopna vlastní analýzy a má podle trenéra vzácný dar se správně rozhodnout. To se ukázalo i při rozhodování, co se zlomenou nohou. "Osmdesát procent doktorů řeklo operovat a ona řekla neoperovat. A nakonec si to vyhodnotila dobře, jako většinu věcí, co si vyhodnotí," řekl Černý.

I proto by byl rád, kdyby se Špotáková rozhodla pokračovat v kariéře. Pětatřicetiletá oštěpařka ale mluví o druhém potomkovi. Podle všeho tomu nechá Špotáková volný průběh. "Nemůžu v tomhle mluvit za ni. Říká se: Jsem nahoře, přece toho nenechám. Nebo také: S tímhle nemůžu končit. Obojí je důvod pokračovat," prohlásil trenér.

reklama