reklama

Jak Ester k vítěznému páru přišla. Ledecká nové lyže nechce, ojetými šetří čas

Ester Ledecká Ester Ledecká autor: ASC Dukla/Ivana Roháčková
Dvojnásobná olympijská vítězka Ester Ledecká si vítězné lyže od Mikaely Shiffrinové nepůjčila. Zajeté lyže jí spoří čas.

Praha - V době, kdy se sportovní svět vzpamatovával z příběhu o nečekané vítězce olympijského závodu super-G, šířila se ta informace sociálními sítěmi jako lavina. Ester Ledecká dojela do cíle nejrychleji na lyžích vypůjčených od americké šampionky Mikaely Shiffrinové. 

Zámořská média dokonce spekulovala, že americká hvězda podala Češce pomocnou ruku proto, aby tím porazila jinou americkou rivalku Lindsey Vonnovou. To byla ovšem pouhá fikce a pravdivá story o vybavení, na kterém si dvaadvacetiletá sportovní obojživelnice dojela pro senzační zlato, se začala rozplétat až v průběhu další dnů korejských her.

Každý výrobce lyží má svou hlavní star, které automaticky poskytuje to nejlepší vybavení na trhu, které normální smrtelník nemá šanci pořídit. V Atomicu to do konce minulé sezony byla vedle Marcela Hirschera sjezdařka Tina Weiratherová z Lichtenštejnska. 

Na jaře se ale rozhodla přejít k firmě Head, dosavadní nejlepší páry lyží vrátila a Atomic je předal servisnímu týmu Shiffrinové, která vedle technických disciplín také začala více jezdit ty rychlostní.

"Šéf servisu Mikaely je otestoval, některé si nechal, některé vrátil do Atomicu a ty, které vrátil, si vzal Olsen, tedy zase servisák Ester. Takže stručně řečeno dostala lyže, které měl v ruce servis Shiffrinové," řekl Aktuálně.cz manažer Ledecké Viktor Valta. 

To, že na nich česká lyžařka i snowboardistka dojela pro senzační vítězství, může při další spolupráci s výrobcem pomoci, ale není to nezbytně nutné.

"Takovýhle úspěch vždycky pomůže, ale Ester měla s Atomicem nadstandardní vztahy už před olympiádou. Proto se dostala k těmhle dobrým lyžím," vysvětluje manažer.

Hry jako malované. Toto je 50 nejlepších fotografií ze zimní olympiády v Pchjongčchangu Hry jako malované. Toto je 50 nejlepších fotografií ze zimní olympiády v Pchjongčchangu Prohlédněte zde

Navíc vzhledem k její vytíženosti na snowboardu ani nemusí tým české šampionky tlačit, aby v hierarchii hvězd firmy Atomic postoupila výš. "Servis tým Ester záměrně vybírá jeté lyže, protože ta nemá úplně čas a prostor lyže rozjíždět a testovat," objasňuje Valta.

V dějišti olympijských her měla navíc i tak skvělé zázemí. "Těsně před závodem testovali všechny její lyže servisáci z Atomicu a doporučili jí právě tyhle, na kterých vyhrála. Ale finálně je stejně rozhodnutí na Ester, na kterých lyžích pojede," doplňuje.

Tým přiveze na každý závod hned několik párů lyží, ze kterých pak na místě vybírá ty nejlepší pro daný svah. "Jiný sníh je v Americe, jiný v Evropě, v Koreji. Ze třiceti párů lyží má předvybraných třeba pět, ze kterých pak zase hledá ten nejvhodnější pár," vysvětluje, jak si Ledecká našla cestu k tomu vítěznému.  

Ester, jsi naše zlato. Fanoušky mráz nezlomil, na Staromáku vítaly Ledeckou a Sáblíkovou tisíce lidí Ester, jsi naše zlato. Fanoušky mráz nezlomil, na Staromáku vítaly Ledeckou a Sáblíkovou tisíce lidí Prohlédněte zde
V Tokiu na windsurf? Jasně, smála se po druhém zlatu Ledecká ČOV |  05:07
reklama