reklama

Jak prohrát se ctí? Djokovič zlomil srdce krajanky, jeho chování nechápe ani Nadal

Novak Djokovič objímá Pabla Carreňa-Bustu po utkání o bronz. Novak Djokovič objímá Pabla Carreňa-Bustu po utkání o bronz. autor: Reuters
Svět sportu se pozastavuje nad "neolympijským" chováním Novaka Djokoviče v závěru tenisového klání v japonském Tokiu. Srbský šampion překvapivě nedosáhl na žádnou z medailí a nečekaný neúspěch nedokázal přijmout s grácií.

Před časem se Novak Djokovič tvrdě ohradil, když byl označen za "zlého muže" světového tenisu. Pod pěti olympijskými kruhy ale tuhle pověst sám znovu posílil svými činy.

"Vypadá negativně, ale uvnitř se nevzdává." Krejčíková vyzdvihuje parťačku Siniakovou "Vypadá negativně, ale uvnitř se nevzdává." Krejčíková vyzdvihuje parťačku Siniakovou Čtěte zde

Srbský tenista byl v Tokiu jasným favoritem na zisk zlaté medaile, v průběhu letošní sezony totiž neměl mezi soupeři žádnou vážnější konkurenci. Měl útočit na takzvaný Golden Slam, tedy gigantický úspěch zahrnující vítězství na všech čtyřech grandslamech a olympijských hrách v jediné sezoně.

Na triumfy z Australian Open, Roland Garros a Wimbledonu ale v japonské metropoli nenavázal.

Jeho jízdu zastavil v semifinále budoucí olympijský šampion Alexander Zverev, pak si Djokovič neporadil ani se Španělem Pablem Carreňem-Bustou v souboji o bronz. V závěru náročného duelu hned několikrát neudržel nervy a spustil další bouři negativních reakcí od fanoušků a médií.

"Manýry, s jakými prohrál zápas o třetí místo, rozvířily otázku, zda tento skvělý šampion znovu zapomněl, jak prohrát elegantně a se ctí," napsal expert Kevin Palmer v magazínu Tennis365.

Djokoviče označil za jednu z nejvíce polarizujících sportovních ikon všech dob.

Světová jednička v závěru duelu naprosto mentálně selhala. Djokovič v jednom momentu vztekle praštil raketou do olympijského symbolu vyobrazeného na síti.

"Jeho frustrace přerostla míru. Raketu zcela zničil, je téměř roztříštěná," divila se Annabel Croftová, tenisová expertka Eurosportu.

Hodně nevole vzbudil i jeho druhý velký výbuch, při němž mrštil raketu do hlediště. Sice prakticky prázdného, jenže poměrně nedaleko místa, kde postávalo několik lidí. 

Djokovič za tenhle exces nedostal trestný bod, což nesl nelibě Španělův tým a následně i sám hráč, který neudělení trestu pro svého soupeře nemohl pochopit.

"Kdo ví, zda by to nakonec neznamenalo diskvalifikaci. Djokovič rozhodně nezanechal pozitivní dojem," zamýšlela se Croftová, bývalá britská jednička, se vzpomínkou na vyloučení Djokoviče z loňského US Open. Srb tehdy v New Yorku trefil míčkem čárovou rozhodčí rovněž v duelu s Carreňem-Bustou.

Vyjádřil se i Rafael Nadal, který přiznal, že podobným úletům Djokoviče příliš nerozumí.

"Obrázek, který tím vysílá není nejlepší. Je důležité se tomu vyhnout, obzvlášť, když jste vzorem pro spoustu dětí a nejlepším hráčem na světě. Je trochu divné vidět někoho tak úspěšného reagovat tímto způsobem," nechal se slyšet španělský šampion, který olympijské hry v Tokiu vynechal.

Slzy vítězky. Tak Krejčíková se Siniakovou prolomily zlatou smůlu ve finále čtyřhry Slzy vítězky. Tak Krejčíková se Siniakovou prolomily zlatou smůlu ve finále čtyřhry Prohlédněte zde

"Byl to výbuch emocí, stává se mi to. Není to poprvé ani naposledy. Samozřejmě to není nic pěkného, ale je to mou součástí. Jsme lidé a pro mě je občas složité kontrolovat emoce," vysvětloval poté Djokovič.

Další šok připravil sportovní veřejnosti po prohraném zápase, když oznámil, že nenastoupí do utkání o bronz ve smíšené čtyřhře. Jako důvod označil zranění ramena a mluvil také o "fyzickém i psychickém vyčerpání a nepředstavitelné bolesti". 

Přesto se nad jeho vysvětlením okamžitě začaly vznášet pochyby.

"Jsem opravdu překvapená. Jistě, byl to brutální tenisový zápas, byl na kurtu téměř tři hodiny, ale neviděla jsem žádnou konkrétní známku toho, že by měl problém," prohlásila Croftová a vyjádřila lítost nad smolným osudem Djokovičovy partnerky z mixu.

Pětadvacetiletá Nina Stojanovičová mohla v utkání o bronz proti australskému páru Ashleigh Bartyová - John Peers usilovat o jednoznačně největší životní úspěch. 

Český veslař se opřel do Plíškové: Když tohle řekne, nemá na olympiádě co dělat Český veslař se opřel do Plíškové: Když tohle řekne, nemá na olympiádě co dělat Čtěte zde

"Muselo jí to zlomit srdce. Udělala všechno, aby hrála ten zápas, byl strašně důležitý pro její osobní slávu. Získat medaili by pro ni bylo něčím opravdu speciálním," litovala Croftová 92. hráčku světového žebříčku.

Djokovič mezitím sliboval svým srbským příznivcům, že se medaili pokusí vybojovat za tři roky na olympiádě v Paříži.

"Věřím, že všechno v životě se děje z nějakého důvodu. Už mám za sebou takových srdceryvných porážek několik, na olympijských hrách i na jiných velkých akcích," řekl vítěz rekordních dvaceti grandslamů, který však na OH získal jen jeden bronz, coby jednadvacetiletý mladík v Pekingu v roce 2008.

V Londýně o čtyři roky později prohrál souboj o bronz s Argentincem Juanem Martínem del Potrem, stejný hráč ho pak vyřadil v prvním kole olympijského turnaje v Riu před pěti lety, což Srb oplakal přímo na dvorci.

"Za tři roky budu zase bojovat o to, abych získal pro Srbsko další medaile. Je mi líto, že jsem tady zklamal spoustu fanoušků, ale to je prostě sport. Právě takové porážky mě dělají silnějším," řekl Djokovič před odletem z Tokia. Na olympiádě v Paříži v roce 2024 už mu bude sedmatřicet let.

reklama