reklama

Japonci se bouří: Olympiádu tu fakt nechceme. Podpisy pod peticí bleskově přibývají

Obyvatel Tokia před olympijskými kruhy v japonské metropoli Obyvatel Tokia před olympijskými kruhy v japonské metropoli autor: Reuters
Japonci i nadále nesouhlasí s konáním olympiády v Tokiu uprostřed pandemie koronaviru. Poslední petici proti uspořádání her během prvních 24 hodin podepsalo 50 tisíc lidí.

Olympiáda se měla v Tokiu původně uskutečnit už před rokem, ale kvůli covidu byla odložena. A přestože má Japonsko i nyní velké problémy s nákazou, organizátoři a Mezinárodní olympijský výbor (MOV) zrušení her nepřipouští.

Tři měsíce před startem her ale v Tokiu a Ósace a několika dalších prefekturách stále platí výjimečný stav. Navíc je podle řady médií pravděpodobné, že neskočí 11. května, ale bude naopak prodloužen.

Podporu nemají hry ani u veřejnosti a podle průzkumů s pořádáním nesouhlasí 70 až 80 procent Japonců. Nelibost dali najevo i v petici, kterou před pár dny zorganizoval neúspěšný kandidát na tokijského guvernéra Kendži Ucunomija.

V petici upozornil na to, že v Japonsku zatím byla očkována pouhá dvě procenta obyvatel. Poukázal také na skutečnost, že organizátoři si vyžádali 10 tisíc zdravotníků a počet nedávno navýšili o 500 sester, proti čemuž se ohradily odbory.

"Abychom mohli olympiádu i paralympiádu pořádat, bude kvůli ní muset být vyblokováno obrovské množství zdravotníků a zdravotnických zařízení a dalšího vybavení," stojí v petici.

Odložená olympiáda má v Tokiu odstartovat 23. července a Japonsko na její organizaci oficiálně vydalo 15,4 miliardy dolarů. Důležité je také uskutečnění her pro MOV, protože přes 70 procent jeho příjmů tvoří prodej televizních práv.

"Mohla by zazářit jako olympijské prase." Hry v Tokiu zasáhl další skandál "Mohla by zazářit jako olympijské prase." Hry v Tokiu zasáhl další skandál Čtěte zde
reklama