reklama

Jefimovová po kritice od Američanky vrací úder: Já myslela, že studená válka už skončila

Stříbrná Julija Jefimovová po boku zlaté Američanky Lilly Kingové. Stříbrná Julija Jefimovová po boku zlaté Američanky Lilly Kingové. autor: Reuters
Ruská plavkyně Julija Jefimovová si po druhém místě v závodě prsařské stovky vyslechla od americké vítězky pořádnou kritiku kvůli vlastním dopingovým prohřeškům. V rozhovoru s ruskými novináři to pak Lilly Kingové vrátila.

Rio de Janeiro - Opřela se do ní americká olympijská vítězka, diváci na stadionu ji zase vybučeli. Ruská plavkyně Julija Jefimovová získala v pondělí na Hrách v Riu stříbro v závodě prsařské stovky, ale ze všech stran se na ni kvůli její dopingové minulosti valí nepřátelské reakce za to, že pod pěti kruhy vůbec startuje.

Pláč stříbrné Jefimovové, ničí ji pískot tribun i kritika soupeřek. Nikdo ji tu nechtěl, říká Češka Pláč stříbrné Jefimovové, ničí ji pískot tribun i kritika soupeřek. Nikdo ji tu nechtěl, říká Češka Čtěte zde

Vítězka jejího finálového závodu Američanka Lilly Kingová si rýpla do oslavného gesta čtyřiadvacetileté ruské reprezentantky. "Chytí vás za doping a vy pak zvedáte prst, jako že jste jednička... Tomu zrovna nefandím," řekla.

Jefimovová jí ale přes ruskou agenturu Tass odpověděla. "Chápu, že mi někteří lidé negratulují, protože média byla plná nepravdivých příběhů o mně, ale sportovci by měli být nad tím vším. Všichni by měli mít odstup od politiky, ale oni jen sledují média a věří všemu, co vidí a co si přečtou. Vždycky jsem si myslela, že studená válka už je minulostí. Proč ji začínat znovu prostřednictvím sportu?"

Ruska měla před třemi lety pozitivní test na užití anabolického steroidu DHEA, poté dostala šestnáctiměsíční trest, který si odpykala, a letos čelila trestu za užití zakázaného meldonia. Nakonec jí arbitráž CAS krátce před zahájením soutěží v Riu umožnila start, i když rodačka z Grozného původně nevyhověla požadavkům MOV.

Sama plavkyně se hájí tím, že meldonium užívala ještě předtím, než ho antidopingová agentura zakázala, poté přestala, ale látka jí zůstala v těle ještě v lednu.

Program, výsledky a medaile. Desátou a poslední českou medaili získal Kulhavý Program, výsledky a medaile. Desátou a poslední českou medaili získal Kulhavý Prohlédněte zde

"Ano, jednou jsem udělala chybu a zasloužila jsem si trest, ale to, co se stalo podruhé, nebyla má vina. Já nevím, to to mám každému vysvětlovat?" rozzlobila se před ruskými novináři Jefimovová.

Proti jejímu startu se ohradila i česká olympionička Martina Moravčíková. "Všem nám vadí, že tady je, nikdo ji tu nechtěl," uvedla.

A svá slova po finále nevzala zpět ani Kingová. "Řekla jsem jen to, co si myslí všichni ostatní. Cítím od nich podporu a oceňují odvahu, že jsem se odhodlala to říct," řekla.

reklama