reklama

Kajakáře Dostála inspirovala Ledecká. Z Tokia chci tři olympijské medaile, vyhlásil troufalý plán

Josef Dostál se stříbrem a bronzem z Ria. Ve sbírce má ještě jeden bronz z Londýna. Josef Dostál se stříbrem a bronzem z Ria. Ve sbírce má ještě jeden bronz z Londýna. autor: Milan Kammermayer
Doma už má tři olympijské medaile. Stejný počet plánuje kajakář Josef Dostál přivézt i z příštích her v Tokiu. "Obrovským vzorem je pro mě Ester Ledecká, která dokázala v Koreji vybojovat dva nádherné nejcennější kovy," říká český reprezentant v rozhovoru pro Aktuálně.cz.

Začněme trochu netradičně. Vaše tiskové konference moderuje tenistka Andrea Sestini Hlaváčková. Jak došlo k této nezvyklé spolupráci?

Je to skvělá sportovkyně, a proto jsem ji o to požádal. Na adresu mnoha žen mohu jen s obdivem říci, že dokázaly skvělé věci. Mám na mysli například Ester Ledeckou, Petru Kvitovou či moji přítelkyni Kateřinu Pauláthovou. Ženy prostě celkově beru jako inspiraci.

Byly pro vás inspirací i v přípravě na letošní sezonu?

To už bylo o něčem jiném. Přípravu mi zkomplikoval zlomený prst a virové onemocnění, takže jsem vynechal i obvyklé podzimní soustředění. Přibral jsem trochu na váze, ale poslední týdny jsem už v plném tréninku, abych byl na červnové mistrovství Evropy v co možná nejlepší formě.

První závod nové sezony Světového poháru v Szegedu jste vynechal, představíte se až nyní v německém Duisburgu. S čím byste byl spokojen?

Vzhledem k posunuté přípravě s umístěním v elitní pětce. Pro mě bude tento závod jakýmsi testem před červnovým evropským šampionátem v Bělehradě, kam už pojedu s medailovými ambicemi. Stejné platí i pro srpnové mistrovství světa v Portugalsku.

Na olympijské hry ještě nemyslíte?

Někdo sice říká, že jsou až za dva roky a že jakékoliv myšlenky na Tokio jsou proto předčasné. Já jsem však jiného názoru. Už příští rok bude světový šampionát kvalifikací na olympiádu, což znamená být v plné formě. Takže Tokio už v hlavě mám a obrovským vzorem je pro mě Ester Ledecká, která dokázala v Koreji vybojovat dva nádherné nejcennější kovy. Mým snem jsou tři medaile, z nichž aspoň jedna by měla být zlatá, kterou z olympijských her ještě nemám.

V jakých disciplinách byste rád startoval?

V singlu na kilometru a potom ještě v deblu a čtyřkajaku. Bude samozřejmě záležet na zdraví a na složení reprezentačních posádek. Když budu stoprocentně připravený, tak chci svojí výkonností přesvědčit trenéry, že do nich patřím.

Nebyl by start ve třech disciplinách přece jen příliš náročný?

Byl, protože ve všech kategoriích by mě čekaly rozjížďky, semifinále a finále. Singla však pojedu patřičně nažhavený, a když se mi vydaří, tak věřím, že budu platným členem i v posádkách. Byl bych v nich nikoli jakýmsi lídrem, ale jedním ze členů týmu. Bude samozřejmě hodně záležet na tom, co moje tělo snese, a proto jeho limity testuju už teď.

Jak?

Do tréninkového procesu přidávám poznatky vědy a speciální odbornosti, počínaje stravou. Snažím se víc kontrolovat své tělo, co všechno zvládne. Chci se taky setkat se sportovci z jiných oblastí a získat od nich potřebné informace. Zajímá mě například náplň přípravy na dlouhé etapové cyklistické závody, jako je třeba Tour de France.

To vás před olympiádou čeká pěkná fuška, že?

Jsem ochotný obětovat mnohé jen proto, abych se dostal do formy na hranici svých možností a splnil si tak svůj sen o třech medailích. Ester Ledecká všem sportovcům jasně ukázala, že není dobré mít malé cíle.

Mazák Synek, Špotáková za samopalem a pilný Maslák. Dukláci museli po roce do vojenských mundúrů Mazák Synek, Špotáková za samopalem a pilný Maslák. Dukláci museli po roce do vojenských mundúrů Prohlédněte zde
reklama