reklama

Předseda Českého olympijského výboru Kejval věří, že kauza Sáblíková nepřeroste v další soudy

Jiří Kejval Jiří Kejval autor: Tomáš Liška
Předseda Českého olympijského výboru Jiří Kejval věří, že kauza okolo Martiny Sáblíkové nepřeroste v další soudy. Kejval rovněž doufá, že Sáblíkové příští letní olympijské hry v Tokiu neuniknou.

Rio de Janeiro - Předseda Českého olympijského výboru Jiří Kejval doufá, že případ Martiny Sáblíkové, která nemůže startovat v časovce na olympijských hrách v Riu de Janeiro, nepřeroste v další soudy a že se z něj sportovní prostředí poučí. Kejval věří, že se Sáblíková objeví na letních hrách v Tokiu 2020.

Sáblíková na olympiádě nepojede, arbitráž tvrdě ukončila její snahu o zvrat Sáblíková na olympiádě nepojede, arbitráž tvrdě ukončila její snahu o zvrat Čtěte zde

Zvláštní komise Mezinárodní sportovní arbitráže (CAS) dnes přímo v dějišti her zamítl českou žalobu, aby Sáblíková mohla startovat, přestože se nenominovala v souladu s nastavenými pravidly Mezinárodní cyklistické unie (UCI). Český cyklistický svaz totiž podle všeho pracoval s mylným výkladem kritérií.

Kejval: Rozhodnutí soudu musíme respektovat

"Je to rozhodnutí soudu, které musíme respektovat, ale hodně to bolí. Nechali jsme na tom hodně času. Je mi to líto především za Martinu a její realizační tým," řekl Kejval novinářům v Riu a oficiální zdůvodnění nechtěl komentovat. "Ono je to teď v podstatě jedno. Je jasné, že Martina startovat nebude, a je to škoda," řekl.

Snaha dostat Sáblíkovou na start závodu proti chronometru už byla jenom doháněním chyby, která se stala na začátku olympijské kvalifikace. "Nepochybně. Začínali jsme za stavu 0:5 a v jednu chvíli to i vypadalo, že bychom mohli vyhrát, ale nakonec jsme o prsa prohráli. Pro nás to byla zajímavá zkušenost, vybojovávali jsme to z nulové pozice a nakonec jsme to prohráli v cílové rovince," řekl Kejval.

Mádl o osudu Sáblíkové: Na model "Ale Máňa říkala..." nelze spoléhat Mádl o osudu Sáblíkové: Na model "Ale Máňa říkala..." nelze spoléhat Čtěte zde

Otázkou je, jaké důsledky se ze špatné interpretace kritérií vyvodí. "Já bych byl nerad, kdybychom se rozhádali a ten příběh běžel ještě někde u soudu. Těch soudů už bylo dost. Já to nemám rád, ale musíme se z toho ponaučit. Taková situace se už nesmí opakovat," bude se Kejval snažit krotit případné emoce.

Dojde k soudu?

Faktem je, že Sáblíková a její tým kvůli startu na OH investoval možná více než statisíce korun do vybavení a přípravy. Na základě toho by se dalo předpokládat, že možná k soudu dojde. "Já jsem takové náznaky vnímal. To už je ale taková komerčně-legislativní záležitost, do které my nemůžeme vstupovat. Já mám tendenci strany usmiřovat, abychom v rámci sportovního prostředí neměli žádné spory," řekl Kejval.

Sáblíková odletěla a připravovala se v Riu, i když její start byl málo pravděpodobný. Nyní se může zdát její cesta do Brazílie zbytečná. "Bez Martiny by to nemělo smysl," řekl Kejval a dodal: "Ona je strašně skromná. Před sportovní arbitráží se omlouvala, že nemluví dobře anglicky, ale pak pronesla fantastickou tři minuty trvající silnou řeč. Martina je výjimečný člověk. Ona si jde za svým až do úplného konce, což je rozdíl mezi obyčejným člověkem a výjimečným."

Podle Kejvala měla Sáblíková od začátku jednu podmínku. "Nechtěla být na hrách na úkor žádného českého ani zahraničního sportovce, což bylo ohromné lidské gesto," ocenil předseda ČOV. Věřil, že za čtyři roky bude hvězdná rychlobruslařka v Tokiu. "Moc bych si to přál. Věřím, že ano. Je to na jejím pohledu, jejím zdraví. Je to pořád mladá holka."

reklama